Raport Specjalny | Bankowość Lokalna – TFI PZU SA | O dobre życie na emeryturze powinniśmy zatroszczyć się już dziś
Niektóre banki spółdzielcze dostarczają pracownikom wartość dodaną w postaci długoterminowych produktów oszczędnościowych, przeznaczonych na cele emerytalne oferowanych przez TFI PZU SA. Chodzi choćby o Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz autorski program oszczędnościowy prowadzony pod nazwą handlową PWE (Pakiet Wyższa Emerytura), bazujący na IKE i IKZE. Ile lokalnych instytucji finansowych zaufało już TFI PZU SA?
– Na 1 września 2024 r. zarządzaliśmy 63 programami PPE dla banków spółdzielczych. Jeśli chodzi o programy długoterminowego oszczędzania, to w najpopularniejszym z nich, czyli w oferowanych przez TFI PZU SA Pracowniczych Planach Kapitałowych, uczestniczy obecnie aż 140 banków spółdzielczych. Powyższe dane odzwierciedlają zaufanie, którym obdarzyli nas pracodawcy, za co dziękujemy. Zachęcamy więc kolejne banki spółdzielcze do zapoznania się z naszą ofertą.
Na polskim rynku funkcjonuje aż osiemnastu dostawców samych tylko Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czym zatem wyróżnia się TFI PZU SA na tle pozostałych podmiotów oferujących długoterminowe programy oszczędnościowe?
– Każdemu z naszych partnerów zapewniamy wysoki standard obsługi oraz indywidualne podejście na każdym etapie współpracy. Mając pozycję lidera rynku PPE oraz ponad 108 tys. zawartych umów o zarządzanie PPK, świadczymy usługi na najwyższym poziomie. Do dyspozycji klientów pozostaje dedykowany im opiekun, infolinia dla pracodawcy, serwis internetowy do administrowania programem, a także obszerna baza wiedzy na emeryturaPPK.pzu.pl. Równie ważnym czynnikiem jest zadowolenie uczestników, którym chcemy dostarczyć wysokie stopy zwrotu i stabilność wyników. Z pewnością naszym atrybutem jest duży zespół zarządzających i analityków oraz najszersza na polskim rynku oferta funduszy pasywnych. Dodajmy do tej listy szkolenia edukacyjne, wygodny dostęp do informacji o aktualnej wartości oszczędności za pośrednictwem serwisu inPZU. Nasi klienci doceniają także szeroką ofertę TFI PZU SA, w ramach której proponujemy rozwiązania uzupełniające oszczędzanie, np. Pakiet Wyższa Emerytura, w ramach którego można zainwestować na przykład w IKE i IKZE umożliwiające skorzystanie z ulg podatkowych.
Skąd biorą się coraz powszechniejsze obawy odnośnie poziomu zabezpieczenia emerytalnego Polaków, i czy można je uznać za uzasadnione?
– Kluczowym wyzwaniem jest wysokość wypłacanych świadczeń emerytalnych. Obserwujemy, że z roku na rok zwiększa się liczba osób otrzymujących emeryturę, przy równoczesnym obniżaniu się liczby osób pracujących, którzy swymi składkami finansują system emerytalny. Nie mniej ważną kwestią jest dysproporcja pomiędzy świadczeniami dla kobiet i mężczyzn. Statystycznie kobiety mają mniejszą tzw. stopę zastąpienia na emeryturze niż mężczyźni, co wynika z krótszego okresu składkowania – to konsekwencja przede wszystkim wcześniejszego przechodzenia kobiet na emeryturę.
Czyli o swojej przyszłości należy pomyśleć jak najszybciej…
– Zachęcamy wszystkich pracujących, by nie zwlekali z gromadzeniem funduszy na przyszłość, zaczynając praktycznie już dziś. Oprócz rozwiązań wspieranych lub całkowicie finansowanych przez pracodawcę, jak PPK lub PPE, polecamy uwadze oszczędzanie w IKE, IKZE oraz w innych, oferowanych przez TFI PZU SA, programach oszczędnościowych. Warto zwrócić uwagę na PPO – Pracowniczy Plan Oszczędnościowy, dostępny również w ramach wspomnianego Pakietu Wyższa Emerytura.
„Zachęcamy wszystkich pracujących do rozpoczęcia oszczędzania
na przyszłość jak najszybciej, właściwie już teraz …”
– Piotr Dmuchowski,
wiceprezes zarządu TFI PZU
Pozostaje jedna istotna kwestia. Gdzie szukać wiedzy na temat rozwiązań wspierających oszczędzanie?
– TFI PZU SA na bieżąco przygotowuje materiały informacyjne i edukacyjne pomagające zrozumieć niełatwy świat finansów osobistych i oszczędzania. Na in.pzu.pl w zakładce „Emerytura”, znaleźć można wskazówki i informacje pozwalające zrozumieć poszczególne produkty. Dostępne są także miesięczne i kwartalne komentarze rynkowe przygotowywane przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi TFI PZU SA, na których bazują prowadzone przez nas programy. Dodatkowo dwa razy w miesiącu publikujemy treści z pogranicza ekonomii, socjologii i psychologii oszczędzania na blogu zatytułowanym „Oszczędnościowe espresso”. To oczywiście nie wszystko, co możemy zaoferować naszym partnerom, także z sektora spółdzielczego. Po wyrażeniu zainteresowania ze strony pracodawcy jesteśmy w stanie przeprowadzić uszytą na miarę akcję edukacyjną z zakresu oszczędzania wśród pracowników banków spółdzielczych.
Więcej informacji na temat oferty TFI PZU SA znaleźć można na in.pzu.pl
Zachęcamy też do kontaktu z Leszkiem Bednorzem, opiekunem banków spółdzielczych z ramienia TFI PZU SA. E-mail: lbednorz@pzu.pl, tel. +48 500 586 293.