Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Sztuczna inteligencja w bankowości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Widmo IV rewolucji przemysłowej krąży po Europie. Nie jest to już tylko mgliste przeczucie czegoś nowego, ale konkretne inicjatywy podejmowane przez rząd, przedsiębiorstwa i instytucje otoczenia biznesu - analityków, startupy i ośrodki badawczo-rozwojowe.

Tomasz Jaworski

Branża finansowa w Polsce jest w awangardzie zachodzących zmian. Widać to po licznych nagrodach odbieranych przez naszych bankowców za innowacje technologiczne i biznesowe, wysypie fintechów, szerokiej dyskusji potencjalnych skutków dyrektywy PSD2, zainteresowaniu blockchainem i zagadnieniami cyberbezpieczeństwa.

Zdolność operacjonalizacji i monetyzacji szybko następujących zmian bez wahania wskazywana jest jako kluczowa dla biznesu. Ocenę tę podziela większość zarządów instytucji finansowych, tak bardzo polegających na gromadzeniu i przetwarzaniu informacji.

W swojej analizie innowacyjnych technologii o znaczeniu strategicznym dla biznesu analitycy firmy Gartner w raporcie „Top 10 Strategic Technology Trends for 2018” kolejny raz wskazują, że modele i ekosystemy biznesowe zmienią się m.in. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Dostrzegając strategiczne znaczenie AI, polski rząd zapowiedział ogłoszenie na jesieni tego roku narodowej strategii sztucznej inteligencji. W jakich obszarach możemy spodziewać się szybkich efektów wykorzystania AI?

Potencjalny obszar największych zysków

Według badania przeprowadzonego przez Oracle, jednym z obszarów zastosowań informatyki, które nie nadążają za tempem innowacji są aplikacje biznesowe. Konieczność utrzymywania kosztownej infrastruktury informatycznej dla aplikacji biznesowych skłania 45% respondentów badania do szukania nowych rozwiązań. Obniżenie TCO systemów ERP stanowi motywację dla dalszych 38% respondentów do zwrócenia się w kierunku nowych modeli korzystania z aplikacji biznesowych.

Biorąc pod uwagę, że obecne systemy ERP mają już około 20 lat, w horyzoncie planowania wielu banków pojawia się wyzwanie uaktualnienia tych systemów. Chęć zdyskontowania korzyści wynikających z dostępu do innowacji buduje silną motywację, by podjąć wyzwanie. Z drugiej strony systemy back office są ściśle złączone z obecnymi procesami wspierającymi biznes. Techniczna i organizacyjna złożoność rozważanego uaktualnienia ERP budzi czasem lęki osób, które miałyby podjąć odpowiedzialność za zrealizowanie tego zadania.

Czy jesteśmy skazani na rozterkę: albo wysiłek związany z uaktualnieniem, albo wysiłek związany z codziennym używaniem przestarzałej technologii?

ERP: myślenie od nowa

Według laureata Nagrody Nobla Daniela Kahnemana, możemy stosować jeden z dwóch typów myślenia: szybkie, intuicyjne lub tzw. myślenie wolne. Stosując pierwszy typ myślenia, oparlibyśmy się na dotychczasowych doświadczeniach. Zawsze tak było, że uaktualnienie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI