Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Czego oczekują klienci kancelarii prawnych?

Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Czego oczekują klienci kancelarii prawnych?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na sposób świadczenia usług przez kancelarie prawne znacząco wpływa zmiana pokoleniowa, a także powszechny dostęp do nowych technologii. Wraz z nimi ewoluują bowiem przyzwyczajenia, a także oczekiwania klientów.

Artur Król

Doradztwo prawne należy do tych obszarów działalności, która ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania osób prawnych w obrocie gospodarczym. Z usług prawniczych korzystają powszechnie przedsiębiorstwa każdej wielkości – od małych firm po duże organizacje finansowe. Czego szukają klienci u doradcy prawnego? Odpowiedź na pozór jest prosta. Usług prawnych. Jednak w dzisiejszych czasach wymagania stają się coraz większe – od doradcy profesjonalnego, a takim niewątpliwie jest prawnik, wymaga się coraz szerszych kompetencji, częstokroć wykraczających znacznie poza standardowe rozumienie tej profesji.

Nadążyć za zmianami

Z opracowań poświęconych klientom korzystającym z obsługi prawnej wyłania się pewien wzór ich zachowań. Prawnik w rozumieniu idealistycznym to osoba, z którą można szybko i łatwo się skontaktować, która ma jasno sformułowaną ofertę i w jej zakresie oferuje kompleksowe usługi, która korzysta z nowych narzędzi komunikacji i pracy, która stosuje jasne i transparentne zasady wynagradzania, a ze swoimi usługami wychodzi poza tradycyjny obszar doradztwa prawnego, świadcząc je przy tym szybciej oraz lepiej dopasowując do wymagań i oczekiwań klienta.

Z raportu KPMG z maja br. „Out- sourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych” wynika, że polscy przedsiębiorcy chcą bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą i chętnie podejmują długoterminową współpracę ze sprawdzonymi zewnętrznymi podmiotami, powierzając im kompleksową obsługę w kwestiach księgowych, podatkowych i prawniczych. Dzieje się to po trosze także i dlatego, że aktualnie wdrażane są liczne zmiany w prawie podatkowym. Zwiększają one znacznie ilość obowiązków przedsiębiorców.

Co czwarte badane przedsiębiorstwo wskazało, że ostatnie zmiany przepisów ordynacji podatkowej, ustawy o VAT oraz ustaw o podatkach dochodowych mają wpływ na rosnącą skłonność powierzenia kwestii księgowych i podatkowych wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Od zewnętrznych księgowych, doradców podatkowych i prawników oczekują one przede wszystkim monitorowania aktualnych zmian w prawie i przygotowania przedsiębiorstwa na zmiany, a także zabezpieczenia przed ryzykiem prawnym, finansowym i podatkowym związanym z prowadzoną działalnością.

Model współpracy

Z raportu PWC „Prawnicy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI