Raport o budowie domów: jaką powierzchnię ma przeciętna nieruchomość

Raport o budowie domów: jaką powierzchnię ma przeciętna nieruchomość
Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciętny polski dom ma od 126 do 150 m2 powierzchni użytkowej. Powstał w technologii murowanej, według gotowego projektu kupionego od architekta i na działce nie większej niż 20 arów. Z najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" wynika, że dotychczasowe trendy mają się bardzo dobrze i Polacy są przywiązani do tradycyjnych rozwiązań. Rzadziej niż w ubiegłych latach decydują się na budowę według indywidualnych projektów.

Jak duży jest przeciętny polski dom? Ile powierzchni ma działka? #nieruchomości #działki #budowadomu

Pierwsze etapy inwestycji związanej z budową domu to zazwyczaj wybór działki oraz projektu, według którego będzie powstawał nowy dom.

Ankietowani przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, w 2018 roku najczęściej budowali domy na działkach, których wielkość nie przekraczała 20 arów. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania widać lekki wzrost zainteresowania działkami o powierzchni od 10,1 do 20 arów – z 38 do 41%. Prawie co trzeci badany wybierał działki o powierzchni od 5,1 do 10 arów (31%).

Uwidocznił się także niewielki spadek zainteresowania największymi działkami, liczącymi więcej niż 30 arów powierzchni. Według poprzedniej edycji badania (za 2017 rok) stawiało na nich domy 15% ankietowanych. W 2018 roku ten odsetek wyniósł 11%.

Ankietowani wybierając miejsce, w którym powstanie ich dom, przede wszystkim kierowali się położeniem działki (57% wskazań). Na cenę jako kluczowy czynnik zwracało uwagę 25% ankietowanych. Ponadto wpływ na wybór lokalizacji miały: odległość od miejsca pracy (18%) oraz szkoły lub przedszkola dzieci (16%). Warto zauważyć, że 11% badanych wskazało, że wybór odpowiedniej działki to jedna z największych trudności związanych z procesem inwestycyjnym. Podobnych dylematów raczej nie miało 24% ankietowanych, którzy otrzymali działkę jako darowiznę.

W 2018 roku wyraźnie zwiększył się odsetek osób, które skorzystały z gotowego projektu domu zakupionego w biurze architektonicznym. Na takie rozwiązane zdecydowało się 63% badanych przez Oferteo.pl. W poprzedniej edycji ten odsetek wyniósł 56%. Na indywidualnym projekcie, przygotowywanym wspólnie z architektem opierało się 37% badanych – jest to wyraźne załamanie trendu, ponieważ w ubiegłych latach indywidualne projekty stopniowo zyskiwały na popularności.

Jak duży jest przeciętny polski dom?

W przypadku metrażu domów trendy z ostatnich kilku lat mają się bardzo dobrze. W 2018 roku, podobnie jak rok wcześniej, Polacy najczęściej budowali domy, których powierzchnia użytkowa wyniosła od 126 do 150m2 (28%). W dalszej kolejności popularnością cieszyły się metraże z przedziału od 151 do 200m2 (24%) oraz 101-125m2 (23%). Zmniejszył się odsetek osób, które budowały najmniejsze domy – z 16% w 2017 do 13% w roku 2018.

Wciąż najpopularniejsze okazują się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 60% ankietowanych. Tylko 14% badanych przez Oferteo wybudowało dom jednopiętrowy lub o większej liczbie kondygnacji.

Kolejna edycja „Raportu o budowie domów” przynosi potwierdzenie tezy, że piwnice systematycznie przechodzą do lamusa. W 2018 roku tylko 10% inwestorów zdecydowało się na podpiwniczenie. Na podobnym poziomie utrzymuje się natomiast odsetek inwestorów, którzy budowali dom z garażem – według najnowszego badania było to 66%.

Źródło: Oferteo