Raport MF BANK Płatności bezgotówkowe: Eliminowanie gotówki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Płatności bezgotówkowe podbijają świat i Polskę. Dla państwa ograniczenie obrotu gotówki to niższe koszty jej obsługi i zysk związany ze zmniejszenia szarej strefy w gospodarce. Dla uczestniczących w obsłudze płatności bezgotówkowych liczy się efekt skali. Dlatego poszukuje się sposobów na skuteczne promowania i zachęcanie do korzystania z nowych technologii.

Bohdan Szafrański

Takie działania podejmuje powołana wiosną 2007 r., z inicjatywy Związku Banków Polskich, Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. To platforma współpracy banków i firm technologicznych z partnerami reprezentującymi związki samorządowe. Koalicja jest inicjatorem „Dnia Płatności Bezgotówkowych”, akcji edukacyjnej budującej świadomość korzyści ze stosowania bezgotówkowych instrumentów płatniczych. W tym roku, w dniach16-20 października, kampania odbywa się pod hasłem #WartoBezgotówkowo.

Na nowojorskim Finovate zostanie pokazane polskie rozwiązanie – Jiffee, mobilna aplikacja umożliwiająca płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem technologii BLE (Bluetooth Low Energy). Wykorzystanie w tym rozwiązaniu technologii Bluetooth pozwala rozszerzyć zasięg mobilnych płatności zbliżeniowych na prawie każdy dostępny dziś telefon oraz usprawnia cały proces w stosunku do nadajników NFC.

Choć coraz więcej osób, firm i instytucji przekonuje się, że płacenie przez internet, kartą czy telefonem to oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo, to nadal wiele jest do zrobienia. Wśród osób związanych z płatnościami bezgotówkowymi panuje przeświadczenie, że potrzebne są skuteczniejsze środki zachęcające do korzystania z możliwości realizacji płatności z pominięciem gotówki, również aktywniejsze powinny być działań administracji państwowej.

Fundacja „Polska Bezgotówkowa”

Z dużym zainteresowaniem spotkała się inicjatywa powołania Fundacji „Polska Bezgotówkowa”. Została ona wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego 5 września 2017 r. Pozwala to na formalne rozpoczęcie działalności i realizację „Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego”, przygotowanego przez sektor finansowy przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Do zarządu fundacji powołani zostali dr Mieczysław Groszek, który objął stanowisko prezesa zarządu i dr Paweł Widawski na stanowisko wiceprezesa zarządu. Jak poinformował ten pierwszy, fundacja została zawiązania 14 czerwca tego roku, a założyciel powołał dwóch członków zarządu z trzech możliwych. Gotowy jest już „Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego”, który będzie głównym przedmiotem działalności organizacji przez kolejne cztery lata. Kończy się przygotowanie ekspertyzy podatkowej, zleconej firmie doradczej E&Y. Przygotowane są projekty podstawowych dokumentów Fundacji takich jak: budżet, struktura organizacyjna, regulaminy rady i zarządu. Dr Mieczysław Groszek stwierdził, że będą one zatwierdzone przez radę na pierwszych posiedzeniach po zarejestrowaniu.

Warto przypomnieć, że powołanie fundacji „Polska Bezgotówkowa” jest wspólną inicjatywą podmiotów sektora finansowego uczestniczących w krajowym rynku płatności kartowych, czyli banków, jako wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz głównych na polskim rynku organizacji płatniczych Visa i Mastercard, przy niemałym udziale4 ZBP. Inicjatywa ta wpisuje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI