Raport Colliers: europejski rynek nieruchomości komercyjnych odporny na inflację i wojnę w Ukrainie

Raport Colliers: europejski rynek nieruchomości komercyjnych odporny na inflację i wojnę w Ukrainie
Fot. stock.adobe.com / Julia Vadi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł wstrząs w postaci inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak jak wynika z najnowszego raportu Colliers "EMEA Capital Market Snapshot Q1 2022" dotyczącego rynków kapitałowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA), odporność rynku i historycznie wysokie nadwyżki finansowe sprawiły, że inwestorzy nie przestali interesować się nieruchomościami komercyjnymi w tym regionie.

Raport przygotowany przez ekspertów Colliers wskazuje, że w I kw. sytuacja na rynku inwestycyjnym zaczęła wracać do normy po pandemii.

Wzrost cen materiałów wprowadził pewną nieprzewidywalność na rynku nowych mieszkań i nieruchomości komercyjnych

Wielu inwestorów bowiem postrzega nieruchomości jako zabezpieczenie przed rosnącą inflacją, wywołaną m.in. przez zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i na rynkach towarowych. Wstępne dane za pierwszy kwartał wskazują na wzrost wolumenu transakcji o 5% w porównaniu z I kw. 2021 roku oraz o 7% w ujęciu rocznym.

‒ Inflacja jest odczuwalna m.in. w branży budowlanej. Wzrost cen materiałów wprowadził pewną nieprzewidywalność na rynku nowych mieszkań i nieruchomości komercyjnych ‒ mówi Luke Dawson, Dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA w Colliers.

Dobre wyniki na rynku europejskim biurowym

W pierwszym kwartale 2022 roku na większości rynków europejskich odnotowano dobre wyniki zarówno wśród najemców, jak i inwestorów, co świadczy o ponownym wzroście zaufania do sektora biurowego.

‒ Wśród firm wiodących prym na rynku inwestycji w ubiegłym roku jest m.in. internetowy gigant Google, który sfinalizował transakcję zakupu nieruchomości Central St Giles (762,5 mln funtów) oraz kompleksu biurowego The Warsaw Hub w stolicy Polski (583 mln euro).

Na większości rynków europejskich odnotowano dobre wyniki zarówno wśród najemców, jak i inwestorów

To wskazuje na długoterminowe zaufanie do rynków biurowych w regionie po okresie pandemii ‒ wyjaśnia Richard Divall, Dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w Colliers.

Czytaj także: Rozpędza się rynek inwestycyjny w regionie EMEA, megatransakcje biurowe powyżej 1 mld euro

Ożywienie w hotelarstwie

Hotele i ośrodki wypoczynkowe, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii, od połowy 2021 roku odnotowują wyraźne ożywienie, w szczególności w Europie Południowej. W pierwszym kwartale 2022 r. hiszpańskie hotele przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 1,1 mld euro – większej niż w całym roku 2020.

‒ Ograniczenia w podróżowaniu ulegają złagodzeniu na całym świecie, w związku z czym inwestorzy spodziewają się, że zwiększone zapotrzebowanie na podróże o charakterze turystycznym przyczyni się do silnego ożywienia na rynkach hotelowych w 2022 roku.

W pierwszym kwartale 2022 r. hiszpańskie hotele przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 1,1 mld euro – większej niż w całym roku 2020

Gwałtowny wzrost kosztów utrzymania może jednak częściowo osłabić to zainteresowanie, ponieważ budżety gospodarstw domowych znajdują się obecnie pod dużą presją ‒ mówi Luke Dawson i dodaje: ‒ Przewidujemy jednak, że bardziej ekskluzywne destynacje wypoczynkowe utrzymają swoją atrakcyjność, a wskaźniki obłożenia hoteli w sezonie wakacyjnym 2022 r. zbliżą się do poziomu sprzed pandemii.

Polska: wyraźna poprawa sytuacji i niepewne perspektywy

Pomimo rosyjskiej inwazji na sąsiednią Ukrainę ‒ Polska pierwszy kwartał roku 2022 zakończyła z wolumenem inwestycji na poziomie 1,5 mld euro, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do 2020 roku.

Colliers spodziewa się jednak, że w nadchodzącym roku inwestycje na Zachodzie staną się bardziej selektywne, dzięki czemu inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej będę mogli kontynuować strategię wzrostu.

Polska pierwszy kwartał roku 2022 zakończyła z wolumenem inwestycji na poziomie 1,5 mld euro

Piotr Mirowski, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

‒ Wyniki za pierwszy kwartał tego roku pokazały duże zaufanie inwestorów do polskiego rynku, który odnotował kolejne rekordowe transakcje inwestycyjne w segmentach biurowym i logistycznym.

Spodziewamy się kontynuacji tego trendu ‒ drugi kwartał również będzie obfitował w duże transakcje, zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych ‒ mówi Piotr Mirowski, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

Czytaj także: Kraków pozostaje, po Warszawie, największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce

Niemcy z kolejnym znakomitym kwartałem

W pierwszym kwartale 2022 r. inwestorzy zainwestowali w niemiecki sektor nieruchomości komercyjnych rekordową kwotę 18,2 mld euro, z czego 75% w formie strategicznych przejęć firm w sektorach odpornych na kryzys, takich jak markety budowlane i specjalistyczne sklepy spożywcze.

Wciąż utrzymuje się trend na inwestowanie w nieruchomości przemysłowe i logistyczne – segment ten znalazł się na drugim miejscu po biurach pod względem wolumenu inwestycji.

Wielka Brytania wraca do formy

Colliers wskazuje na ogromne ilości kapitału inwestowanego na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii i na powrót globalnych inwestorów na brytyjski rynek po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu w wielu częściach świata.

Jednym z zauważalnych trendów był powrót zainteresowania centrami handlowym

Wolumen inwestycji w I kw. 2022 roku wyniósł tu 13 mld funtów, co oznacza 10-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku i odpowiada średniej z 10 lat. Jednym z zauważalnych trendów był powrót zainteresowania centrami handlowymi, które odnotowały najwyższy kwartalny wolumen inwestycji od pięciu lat.  

Rekordowe otwarcie roku we Włoszech

W pierwszym kwartale 2022 r. wolumen inwestycji we Włoszech osiągnął rekordową wartość 3,1 mld euro. Na wynik ten wpłynęła finalizacja sprzedaży za kwotę 842 mln euro ogromnego portfela Project Dream, obejmującego biura, nieruchomości przemysłowe i logistyczne, obiekty handlowe, powierzchnie mieszkalne i hotele.

Większość z 68 nieruchomości znajduje się w Mediolanie i należy do kategorii obiektów z potencjałem kreacji dodatkowej wartości oraz możliwością repozycjonowania.

Spokojny początek roku we Francji

W pierwzym kwartale 2022 r. wolumen inwestycji we Francji spadł o 7% w ujęciu rok do roku, co wynikało z niepewności geopolitycznej związanej nie tylko z wojną w Ukrainie, lecz także z wyborami prezydenckimi. Szczególne osłabienie aktywności odnotowano w regionie paryskim.

Biura pozostały główną siłą napędową rynku inwestycyjnego, stanowiąc prawie 80% wolumenu.

Raport Colliers „EMEA Capital Market Snapshot Q1 2022”

Źródło: Colliers International