Rada zapowiedziała cięcie stóp w marcu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kiepas.marcin.admiral.markets.01.266x400Na wczorajszym posiedzeniu, zgodnie z rynkowym konsensusem, RPP nie zmieniła stóp procentowych. Zgodnie też z oczekiwaniami, zapowiedziała takie cięcie w marcu.

W środę niespodziankę zrobił Bank Rumunii i Ludowy Bank Chin. Ten pierwszy wbrew rynkowym oczekiwaniom obciął stopy procentowe w Rumunii o 25 punktów bazowych (pb) do 2,25%, podczas gdy drugi obniżył o 50 pb do 19,5% stopę rezerw obowiązkowych dla wszystkich chińskich banków.

Na podobną niespodziankę nie zdobyła się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami pozostawiła ona stopy bez zmian (stopa referencyjna 2%). Jednak w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu i na konferencji prasowej Rada nie tylko wyjaśniła dlaczego podjęła taką decyzję, ale też i zapowiedziała cięcie kosztu pieniądza na kolejnym, marcowym, posiedzeniu. I to też była decyzja oczekiwana.

Brak obniżki stóp procentowych w tym miesiącu to, jak wyjaśniła Rada, efekt obaw związanych z zawirowaniami na rynku szwajcarskiego franka, po tym jak w dniu 15 stycznia Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zdecydował o zakończeniu obrony poziomu 1,20 na parze EUR/CHF. To doprowadziło do skokowej aprecjacji franka. W tym w relacji do polskiego złotego, co z uwagi na bardzo duży wolumen kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskiej walucie, wywołało uzasadnione obawy RPP.

Rada jednocześnie zapowiedziała, że cięcie stóp na marcowym posiedzeniu wydaje się być prawdopodobne. Co więcej, przyszłe obniżki stóp procentowych mogą nawet przekraczać 25 pb. I wreszcie, podejmując decyzje Rada bierze pod uwagę, że po decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. uruchomienia programu QE, złoty będzie się umacniał.

Ewentualna marcowa obniżka stóp procentowych w Polsce będzie skuteczną przeciwwagą dla umocnienia złotego w reakcji na poprawę koniunktury i oczekiwania związane z ruchem kapitałów wywołanych przez europejskie QE. Stąd też tylko z tego powodu nie ma co się obawiać deprecjacji złotego po cięciu stóp.

Wczorajsze wyniki posiedzenia RPP, ale też i czynniki płynące z rynków globalnych, stały się impulsem do wzrostu zmienności na EUR/PLN oraz zwyżki USD/PLN i CHF/PLN. Gdyby kierować się tylko i wyłącznie wskazaniami analizy technicznej to dziś ruch do góry na dolarze i franku powinien być kontynuowany, czemu będzie towarzyszyć stabilizacja EUR/PLN. W praktyce jednak o wszystkim zdecydują impulsy płynące z rynków zagranicznych. Głównie nastawienie do ryzyka i popołudniowe dane z USA nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 290 tys.) i o bilansie handlowym (prognoza: -38 mld USD).

Marcin Kiepas
Admiral Markets AS Oddział w Polsce