Płyniemy w jednej łodzi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.07-08.foto.013.a.200xWolumen pożyczek konsumpcyjnych niespłacanych regularnie wzrósł w maju br. o 275 mln zł, do prawie 13 mld zł. Klienci banków nie oddają już w terminie co piątej pożyczonej złotówki.

Osilnym pogorszeniu jakości tych kredytów zadecydował ich przyrost w małych i średnich bankach, które prowadziły ekspansję opartą na akceptacji nadmiernego ryzyka – wynika z najnowszego raportu NBP na temat inflacji. Nadal relatywnie szybko rosną kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych, których stan w okresie luty – maj 2011 r. zwiększał się średniomiesięcznie o 2,2 mld zł.

W okresie tym obniżał się stan zadłużenia gospodarstw (średnio o 0,4 mld zł miesięcznie). Zdaniem bankierów ankietowanych przez NBP, to efekt zaostrzania kryteriów kredytowych związany z wprowadzeniem Rekomendacji T oraz z relatywnie dużym udziałem kredytów zagrożonych w portfelach banków. W pierwszych czterech miesiącach br. wzrosły też marże i oprocentowanie (średnio odpowiednio o 0,1 pkt. proc. i 0,5 pkt. proc.). Jak wynika z ankiety NBP, popyt na kredyt konsumencki wciąż słabnie, natomiast nastąpiło ożywienie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

Przedsiębiorca bierze, bo musi

Firmy zwiększały swoje zadłużenie średnio o 2,6 mld zł miesięcznie w porównaniu ze zmniejszaniem zadłużenia o 0,3 mld zł w okresie listopad 2010 r. – styczeń 2011 r. Roczna dynamika kredytów dla przedsiębiorstw w marcu 2011 r. po raz pierwszy od prawie półtora roku była dodatnia i w maju br. wyniosła 6,2 proc. Dane wskazują na silniejszy wzrost zadłużenia małych i średnich firm niż dużych przedsiębiorstw, które są mniej uzależnione od zewnętrznych źródeł finansowania.

Na wzrost akcji kredytowej złożył się przede wszystkim znaczący wzrost stanu kredytów o charakterze bieżącym (tj. kredytów w rachunku bieżącym i operacyjnych). Ponadto do zwiększenia skali zadłużenia firm przyczynił się systematyczny wzrost kredytów inwestycyjnych widoczny już od lipca 2010 r.

Poza tym wyniki badań przedsiębiorstw świadczą o utrzymaniu wzrostu odsetka zaakceptowanych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI