PWPW uruchamia system do doręczeń elektronicznych eDO Post

PWPW uruchamia system do doręczeń elektronicznych eDO Post
Jerzy Judycki, Fot. P. Zalewski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kwalifikowane doręczenia elektroniczne to nowa usługa paperless, przydatna i wkrótce wymagana także w banku. Podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej Jerzy Judycki, product owner z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, opowiedział nam jak działa to nowe rozwiązanie.

PWPW, firma w przeszłości znana głównie z produkcji dokumentów tożsamości, banknotów lub znaczków pocztowych, obecnie oferuje także różne bezpieczne rozwiązania z obszaru usług zaufania. Jak mówił Jerzy Judycki, chodzi o podpisy i pieczęci elektroniczne Sigillum, oraz aplikację eDO App do weryfikacji tożsamości klienta, na przykład banku.

Najnowszą usługą zaufania oferowaną przez PWPW są jest system do doręczeń elektronicznych eDO Post.

E-doręczenia stanowią cyfrowy odpowiednik listów  poleconych. Usługa jest skierowana nie tylko do firm, ale także obywateli. Od października tego roku adresy do doręczeń elektronicznych będą obowiązkowe dla administracji publicznej oraz rozpoczynających działalność firm rejestrowanych w KRS, a od 1 stycznia 2025 roku obowiązek ten zostanie rozszerzony również na działające spółki.

„Myślę, że ta usługa jest interesująca dla wszystkich firm i obywateli, bowiem pozwala na odbieranie listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, nadawanie ich z potwierdzeniem nadania i to wszystko całkowicie cyfrowo i zdalnie” – powiedział Jerzy Judycki.

Dodał, że e-doręczenia są tak samo umocowane w prawie jak zwykły, papierowy list polecony.

Elektroniczne listy polecone lepsze od e-maili

E-doręczenia mogą funkcjonować w ramach dwóch modeli: darmowej usługi publicznej, umożliwiającej kontakt jedynie z  podmiotami publicznymi, oraz usługi kwalifikowanej, służącej komunikacji między podmiotami komercyjnymi.

„Jeżeli bank chciałby komunikować się ze swoimi klientami lub kontrahentami za pomocą elektronicznych listów poleconych, które w przeciwieństwie do e-maili mają ten walor, że mogą być dowodem w sądzie, to może zawrzeć umowę z kwalifikowanym dostawcą usług zaufania” – mówił przedstawiciel PWPW.

Jak zaznaczył Judycki, usługi kwalifikowanych doręczeń mogą być świadczone tylko przez wybranych, wpisanych na prowadzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji listę dostawców kwalifikowanych. PWPW jest jedną z tych certyfikowanych firm.

„Chcąc wybrać dla siebie najlepszą usługę należy zwrócić się do tych dostawców o ofertę i wybrać tego, który zaoferuje najlepszy produkt, czy to pod względem warunków biznesowych, czy funkcjonalności” – podsumował Jerzy Judycki.

Źródło: BANK.pl