Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów o platformie SWIFF

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów o platformie SWIFF
Konrad Klimek., PZF. Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Pomysł powstania platformy SWIFF zrodził się dwa lata temu” – mówił Konrad Klimek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów oraz prezes zarządu KUKE Finance S.A. podczas wywiadu dla BANK.pl, tuż po zakończeniu inauguracyjnego spotkania uczestników Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych ( SWIFF).

Jak powiedział Konrad Klimek – istotnym powodem powołania we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) platformy SWIFF była chęć ograniczenia strat firm faktoringowych wynikających z różnego rodzaju oszustw.

„Zeszły roku był trudny dla branży faktoringowej, mieliśmy kilka dużych fraudów. Ta sytuacja zmobilizowała nas do przyśpieszenia prac nad uruchomieniem tego systemu wymiany informacji” – powiedział nasz rozmówca.

Jak wskazał – w 2023 roku zdarzył się fraud na kwotę ponad 100 mln złotych, który dotyczył kilku firm faktoringowych i kilku banków.

„Dzięki SWIFF będziemy mieli informacje zarówno o kontrahentach, jak również o faktorantach, czyli naszych klientach. Będziemy ograniczać nasze ryzyka związane z powstawaniem fraudów, ryzyka kredytowe, ryzyka operacyjne, które są kluczowe, jeżeli chodzi o podejmowanie przez spółki faktoringowe decyzji o współpracy z danym klientem” – stwierdził przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów (PZF).

Czytaj także: System Wymiany Informacji Firm Faktoringowych – nowa inicjatywa sektorów bankowego i faktoringowego

Większość rynku faktoringowego przystąpiło do SWIFF

Jak zaznaczył Konrad Klimek – do platformy SWIFF przystąpiło 17 spółek faktoringowych. Jednak celem jest, aby do Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych przystąpili wszyscy członkowie Polskiego Związku Faktorów. Jest ich obecnie 25.

Stwierdził, że platforma najlepiej spełni swoją rolę, jeśli będzie dawała pełny obraz, zarówno jeżeli chodzi o stronę faktorantów, jak i ich kontrahentów. Będzie to możliwe, jeśli do systemu przystąpią wszystkie firmy faktoringowe, także nienależące do PZF.

Zaznaczył, że firmy zrzeszone w PZF obsługują 26 tysięcy klientów, odpowiadają za ponad 90% obrotów wszystkich spółek faktoringowych  w Polsce.

Spółki te zrealizowały w 2023 roku obroty na poziomie 462 mld złotych. Salda zaliczek wypłaconych na rachunki faktorantów, czyli klientów firm zrzeszonych w PZF – to ponad 50 mld złotych.

Platforma SWIFF – korzyści nie tylko dla branży faktoringowej

W jego opinii dodatkową korzyścią obecnej inicjatywy będzie możliwość dołączenia platformy SWIFF do funkcjonujących w Związku Banków Polskich dwóch systemów wymiany informacji, bankowego (SWOZ) i leasingowego (SWIP).

„Dzięki temu będziemy mieli pełny obraz o potencjalnych i obecnych klientach naszych spółek faktoringowych, jak również kontrahentach, którzy są objęci umowami faktoringowymi” – powiedział Konrad Klimek.

Korzyści też odniosą banki i firmy leasingowe, poszerzając swoją wiedzę o swoich obecnych i potencjalnych klientach o dane pochodzące z platformy SWIFF – wskazywał nasz rozmówca.

Źródło: BANK.pl