Przemysł 4.0 na wyciągnięcie ręki, nowy konkurs w PARP „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”

Przemysł 4.0 na wyciągnięcie ręki, nowy konkurs w PARP „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”
Fot. stock.adobe.com / Blue Planet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza nabór w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” to inicjatywa mająca na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia dla MŚP w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację. Na przedsiębiorców czeka 100 mln zł, poinformowała Agencja.

Przemysł 4.0 to koncepcja nowoczesnego podejścia do produkcji, oparta na wykorzystaniu zaawansowanych technologii cyfrowych i automatyzacji.

Obejmuje zastosowanie inteligentnych systemów, analizy danych oraz robotyki w celu stworzenia inteligentnych fabryk i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Przemysł 4.0 dąży do zwiększenia efektywności, elastyczności i konkurencyjności przedsiębiorstw, umożliwiając im dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków rynkowych i wymagań klientów.

Czytaj także: Robotyzacja, Polska w ogonie świata

W stronę automatyzacji

Działanie „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” jest skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej, obejmującej województwa: lubelskie,

podkarpackie,

podlaskie,

świętokrzyskie,

warmińsko-mazurskie

oraz mazowieckie z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego.

Dofinansowanie można uzyskać na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa, opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wprowadzenie działań automatyzacji i robotyzacji procesów, wynikających z opracowanej mapy drogowej. W rezultacie, przedsiębiorstwa będą mogły wdrożyć innowacje w swoich procesach produkcyjnych.

Czytaj także: Liczba robotów przemysłowych przekroczyła w Polsce 17 tys. sztuk w 2020 roku, ale to niewiele w skali regionu CEE

Do 3 mln zł dofinansowania dla firmy

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w naborze to 100 mln zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet do 3 mln zł.

– Działanie „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” stanowi niezwykłą szansę dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej na zdobycie wsparcia w procesie transformacji i dostosowania się do wymagań Przemysłu 4.0.

Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom przedsiębiorstwa zyskują szansę na zwiększenie efektywności, jakości produktów oraz bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy gotowi służyć pomocą i wspierać inicjatywy przedsiębiorców w tym dynamicznym procesie – powiedziała Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych, PARP.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać wyłącznie za pośrednictwem LSI, od 2 sierpnia 2023 roku do 25 października 2023 roku, ostatniego dnia do godz. 16:00.

Więcej informacji na stronie.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości / PARP