Przejęcie bankowe w Hiszpanii mimo sprzeciwu rządu

Przejęcie bankowe w Hiszpanii mimo sprzeciwu rządu
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, Źródło: StockAdobe, Kyle
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Hiszpański rząd sprzeciwia się przejęciu Banco Sabadell przez Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA ( BBVA ), mimo to trwają przygotowania do tej operacji.

BBVA, drugi co do wielkości bank w Hiszpanii pod względem wartości rynkowej, poinformował w maju o zamiarze przejęcia mniejszego rywala Banco Sabadell. Pomysł nie został zaakceptowany przez zarząd przejmowanego podmiotu, ale BBVA podtrzymał zamiar przejęcia poprzez wykup akcji.

Przeszkodą jest jednak stanowisko hiszpańskiego rządu, który zasygnalizował swój sprzeciw wobec przejęcia ze względu na oczekiwany wpływ na konkurencję i miejsca pracy. Według rządu połączony podmiot będzie miał nadmierny udział w rynku w regionie Katalonii, szczególnie w bankowości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W piątek, 5 lipca mimo tych przeszkód akcjonariusze BBVA poparli emisję akcji o wartości 10 mld euro, aby ułatwić bankowi wrogie przejęcia Banco Sabadell. Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu 96% inwestorów BBVA dało dyrektorowi wykonawczemu banku Carlosowi Torresowi zgodę na wyemitowanie akcji, które chce zaoferować akcjonariuszom Sabadell.

Jedna nowa akcja BBVA ma być zamieniana na 4,83 akcji Sabadell, co oznacza, że ​​inwestorzy mniejszego banku będą posiadać 16% akcji połączonych podmiotów.

Torres przekonał akcjonariuszy, że transakcja jest niezwykle atrakcyjna i będzie korzystna dla gospodarki hiszpańskiej i małych przedsiębiorstw, które są klientami Sabadell.

Czytaj także: Przewodniczący Rady ds. Nadzoru EBC o integracji europejskiego rynku bankowego

Przejęcie bez efektu synergii kosztów?

Transakcję musi zaopiniować pod względem wymogów ostrożnościowych Europejski Bank Centralny. Będzie to raczej formalność, gdyż oba banki mają odpowiednio wysokie kapitały własne. Transakcji nie powstrzyma też hiszpański regulator rynku papierów wartościowych, chociaż, zdaniem Financial Times, może zmusić BBVA do pełnego ujawnienia ryzyka w prospekcie emisyjnym, szczególnie w kontekście sprzeciwu rządu i jego skutków.

Podtrzymanie tego sprzeciwu może oznaczać, że wprawdzie dojdzie do przejęcia, ale nie do połączenia operacji obu banków. Tym samym nie zaistnieje efekt synergii kosztów, szacowany na 850 mld euro.

Czytaj także: Fuzja dwóch hiszpańskich banków stworzy trzeci największy bank w strefie euro>>>

Przejęcie w rękach akcjonariuszy Sabadell

BBVA aby nie zrażać mniejszego banku zapowiedział, że po połączeniu nie będzie zamykania oddziałów i redukcji zatrudnienia, pomimo faktu, że BBVA i Sabadell mają łącznie 3 tys.  oddziałów, znacznie więcej niż banki o porównywalnej wielkości w innych krajach. Kiedy cztery lata temu omawiano możliwość fuzji planowano odważniejszą synergię kosztów, która przekroczyłaby 1 mld euro.

Eksperci uważają, że mimo wszystko po połączeniu banków co najmniej 20% oddziałów zostanie zlikwidowanych. 

Ostatecznie jednak transakcja dojdzie do skutku, o ile uda się przekonać akcjonariuszy Sabadell do sprzedaży akcji lub ich wymiany, na akcje BBVA. Inwestorzy instytucjonalni, którzy mają ¼ akcji mają według Bloomberga pozytywne nastawienie.

Torres jest przekonany, że uda mu się też przekonać akcjonariuszy detalicznych korzyścią z uzyskania akcji BBVA, które są notowane powyżej wartości księgowej i mają prawie 50-procentową premię w stosunku do Sabadell.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl