Przegląd: styczeń – marzec 2017

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 Smart home Technologia smart home rozwija się coraz dynamiczniej. Jest też środkiem uatrakcyjnienia oferty architekta.

Już 2/3 nabywców mieszkań świadomych  technologii smart home chciałoby mieć ją  w swoich mieszkaniach. To pokazuje, że znajomość obowiązujących trendów z kategorii  nowinek technicznych staje się dla architekta  obowiązkiem. Warto więc znać najciekawsze  propozycje i wiedzieć, jakie korzyści niesie  uwzględnienie ich w projekcie.

Współczesny klient zazwyczaj zdaje sobie  sprawę, że technologia poszła do przodu, że  korzystając ze smartfona, może zarządzać  całym mieszkaniem dzięki systemom automatyki domowej. Rynek oczekuje więc nowo – czesnej oferty, uwzględniającej najciekawsze  rozwiązania z kategorii automatyki do domów  i mieszkań.

Stosowanie w projektach rozwiązań z zakresu  automatyki domowej pozwala urozmaicić  ofertę. To także możliwość zaproponowania  klientowi rozwiązań takich, jak automatycznie  podnoszone i opuszczane rolety, sterowanie  ogrzewaniem i elektrycznością z dowolnego  miejsca na świecie czy wyposażenie domu  w czujniki ruchu, automatycznie zapalające  się światło np. w drodze do łazienki, czy  zwiększające bezpieczeństwo czujniki dymu  i zalania.

Jak pokazują statystyki, inteligentne mieszka – nie pozwala np. zmniejszyć zużycie energii  elektrycznej o 30 proc., a energii cieplnej  o 20 proc. Zastosowanie podobnych rozwiązań może oznaczać też zysk w dłuższej perspektywie. Na rynku amerykańskim ponad  80 proc. badanych chętniej kupiłoby nieruchomość, w której istnieje system smart home.  Ten trend z pewnością będzie coraz bardziej  odczuwalny w Polsce, co może mieć znaczenie przy sprzedaży domu lub mieszkania  w przyszłości.

Automatyzacja nieruchomości, dzięki bezprzewodowej łączności, nie wymaga już ingerencji  w strukturę budynku i instalację elektryczną.  Klient nie musi decydować się od razu na  instalację wszystkich udogodnień proponowanych w ramach pojedynczego systemu, bo  może rozbudowywać go w najdogodniejszym  dla siebie momencie.

 Źródło:  PR EXPERT

2 Mocny początek roku deweloperów

Dwa pierwsze miesiące 2017 r. były okresem  mocnej ofensywy deweloperów. Porównując do  okresu styczeń-luty 2016 r., liczba rozpoczętych  budów wzrosła prawie  o połowę.

Budowę 13,9 tys. nowych mieszkań rozpoczęli w styczniu  i lutym deweloperzy – raportuje w comiesięcznym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To wartość o 49 proc.  wyższa od tej z analogicznego okresu rok temu. Jeszcze  bardziej imponująco wygląda liczba pozwoleń na budowę,  które otrzymały firmy budujące mieszkania. 21,3 tys. lokali  to o 62 proc. więcej niż przed rokiem. Przy tych dwóch  danych, 12,3 tys. mieszkań oddanych do użytkowania  (o 5 proc. więcej niż rok temu) wygląda skromnie.

Na dane GUS warto jednak patrzeć ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI