Przedwczesny optymizm

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rybus.joanna.01.150x206Euro ruszyło na miesięczne maksima wobec dolara dzięki wzrostowi apetytu na ryzyko po zawarciu porozumienia w kwestii redukcji greckiego długu. Porozumienie umożliwi wypłatę kolejnej transzy środków pomocowych, których kraj potrzebuje do uregulowania emerytur, pensji itd. Optymizm okazał się jednak być krótkotrwały.

Inwestorzy szybko zaczęli kwestionować rozbieżności w planie uzgodnionym przez Eurofin, MFW oraz EBC. Awersja do ryzyka przybierała i traciła na sile w miarę jak zmieniały się opinie o postępie negocjacji fiskalnych w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie dane makro potwierdzały postęp gospodarczy, tym samym podważając konieczność intensyfikacji programu QE i wspierając dolara w połowie tygodnia. Uwagę inwestorów przyciągnęły także wydarzenia w Grecji i Włoszech.

Te dwie kluczowe gospodarki europejskie borykają się z perspektywą recesji, która może uniemożliwić redukcje ich zadłużenia. Dorzucenie do tego potencjalnej destabilizacji politycznej we Włoszech jedynie zwiększy obawy w trakcie kwartału. Nadchodzący tydzień będzie wypełniony po brzegi posiedzeniami banków centralnych. Bank Rezerwy Australijskiej, Bank Kanady, Bank Rezerwy Nowej Zelandii, Bank Anglii oraz EBC spotkają się aby przedyskutować politykę monetarna. Spotkania kontrapunktować będą indeksy koniunktury usług i przemysłu całego świata.

Joanna Rybus
Country Manager
Western Union Business Solutions w Polsce