Przedsiębiorcy będą mogli weryfikować szczepienia pracowników

Przedsiębiorcy będą mogli weryfikować szczepienia pracowników
Robert Lisicki Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, która pozwoli pracodawcom na żądanie od pracownika podania informacji o negatywnym wyniku testu na Covid-19, zaszczepieniu, przebytej infekcji.

To krok w dobrym kierunku, szczególnie w zakresie udostępnienia bezpłatnych testów. Przedsiębiorcy będą mogli wreszcie zgodnie z prawem zweryfikować informacje nt. statusu pracowników, chociaż do końca nie wiadomo, czy testy będą powszechne.

– uważa Konfederacja Lewiatan.

Nowe przepisy wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem z powodu ograniczonych konsekwencji odmowy współpracy przez pracowników. Brak możliwości zmiany miejsca pracy, organizacji pracy np. w produkcji oraz przenoszenie ryzyka i  odpowiedzialności na pracodawców.

Czytaj także: Od 15 grudnia bez pokazania testu na Covid-19 lub zaświadczenia o szczepieniu trudno będzie wejść do restauracji lub kina >>>

Zgodnie z projektem ustawy pracodawca może żądać od pracownika  podania informacji o posiadaniu przez niego negatywnego wyniku testu wykonanego bezpłatnie nie wcześniej niż 48 godzin przed okazaniem. Z tego obowiązku zwolniony będzie pracownik, który udowodni, że jest ozdrowieńcem lub zaszczepił się  o przeciwko Covid-19.

Co jeśli pracownik nie przedstawi wyniku testu?

Jeśli pracownik nie przedstawi wyniku testu będzie mógł być skierowany do wykonywania pracy w innym miejscu i w innych godzinach, ale przy zachowaniu wynagrodzenia nie niższego niż dotychczas.

– Od dawna apelowaliśmy o wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią, jednocześnie ograniczając negatywne skutki dla biznesu. Proponowane regulacje idą w dobrym kierunku, ponieważ dadzą pracodawcom narzędzie do weryfikacji szczepień pracowników. Jest to możliwość, z której można skorzystać. Obawiamy się jednak, że testy nie będą powszechne, ponieważ ich liczba ma być określona w rozporządzeniu. Zastrzeżenia budzą ograniczone możliwości pracodawców w przypadku odmowy przedstawienia przez pracownika wyniku testu czy dowodu zaszczepienia. Oczekiwaliśmy też rozwiązania umożliwiającego, w ostateczności, wyłączenie pracownika z możliwości świadczenia pracy, co niosłoby za sobą skutki dla wynagrodzenia, jeżeli nie ma możliwości wskazania innego miejsca pracy – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

W czasie czwartej fali zakażeń Covid-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Apel Rady Przedsiębiorczości

W niedawnym apelu do rządu również Rada Przedsiębiorczości uznała, że w Polsce  konieczne są rozwiązania, które powstrzymają rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Jeśli szybko ich nie wprowadzimy, to skutki zaniechania boleśnie odczują wszyscy: gospodarka, przedsiębiorcy i pracownicy.

Czytaj także: List otwarty Rady Przedsiębiorczości do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Szefów Klubów Parlamentarnych >>>

Źródło: Konfederacja Lewiatan