Przed nami ostatnia prosta, jak zagra Fed ?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

citi.handlowy.02.400x259Adrian Mech, Dealer Produktów Walutowych Bankowości Detalicznej Citi Handlowy, w najnowszym rynkowym fleszu, omawia kondycje amerykańskiej waluty w relacji do polskiego złotego w związku z decyzjami podejmowanymi przez Fed.

Wpływ Fed na światowe rynki
Jak podkreśla ekspert Bank Centralny Stanów Zjednoczonych od miesięcy wpływa na rynek podając informację o planowanej przed końcem 2015 roku podwyżce stóp procentowych.  W konsekwencji główna para EUR/USD zniżkowała do historycznego minimum 1,05 w I kwartale, aby następnie przy braku zdecydowanych ruchów ze strony Fed na ostatnich posiedzeniach, oscylować w tzw. kanale bocznym ograniczonym dolnym wsparciem w okolicach poziomu 1,10 oraz górnym oporem 1,15. Ruch boczny na głównej parze może się jeszcze utrzymywać do końca października lub nawet grudnia a więc w czasie, na który zaplanowane są kolejne posiedzenia FED w sprawie stóp procentowych.

Polski złoty pod wpływem Fed
Jak podkreśla Adrian Mech optymizm członków Fed determinuje również zmienność na parze z polskim złotym. Z jednej strony mamy jasną pro dolarową politykę amerykanów, którzy idą w stronę silnego dolara, a z drugiej całowicie odwrotną politykę RPP, która obniżając stopy procentowe w Polsce próbuje ożywić gospodarkę i tym samym walczyć z deflacją. Ujemna korelacja pary USD/PLN i EUR/USD utrzymuje złotego w kanale cenowym do amerykańskiej waluty. Analogiczny kanał boczny ograniczony jest w okolicach minimum na poziomie 3,70 oraz maksimum 3,80, a roczne maksimum z I kwartału wynosi nieco ponad 3,97 za dolara.

Głównym powodem wyhamowania silnej aprecjacji dolara amerykańskiego w ostatnich tygodniach jest odwlekanie pierwszego terminu podwyżki stóp procentowych zauważa analityk. Jak podsumowuje ekspert październikowa podwyżka stóp procentowych wydaje się być nierealna. Jednak Polski złoty pozostanie pod presją, co wynika przede wszystkim z ryzyka politycznego w naszym kraju. Odreagowanie złotego może mieć, więc charakter jedynie krótkoterminowy. Natomiast w dalszym terminie pozostaje wciąż optymistyczna dla dolara wizja grudniowej podwyżki stóp procentowych.

Dorota Szostek-Rustecka

Dyrektor Biura Prasowego

Citi Handlowy