Przed frankiem szwajcarskim okres stabilizacji

Przed frankiem szwajcarskim okres stabilizacji
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co czeka "frankowiczów"? Eksperci Ebury, firmy oferującej rozliczania transakcji walutowych, prognozują, że do końca 2018 roku kurs CHF/PLN powinien oscylować w okolicach 3,85.

Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich w ostatnim czasie śpią odrobinę spokojniej. Polski złoty w okresie wakacyjnym umocnił się w stosunku do waluty z kraju Helwetów.

Jakie są dalsze perspektywy franka szwajcarskiego? Eksperci z londyńskiego i warszawskiego biura Ebury (Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan oraz Roman Ziruk), firmy oferującej rozliczania transakcji walutowych, przedstawili swoje prognozy na 2017 i 2018 rok. W ich ocenie, zarówno w tym roku, jak i następnym, kurs CHF/PLN powinien oscylować w okolicach 3,85.

Co przemawia za takimi szacunkami?

„Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) pozostaje aktywnym graczem na rynku walutowym. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Bank interweniował, kupując zagraniczne waluty w celu osłabienia franka szwajcarskiego. Interwencje walutowe pozostają istotnym narzędziem polityki monetarnej dla banku centralnego, jednak ostatnia słabość waluty powinna pozwolić SNB na ograniczenie korzystania z tej metody”, czytamy w raporcie ekspertów Ebury.

Inflacja w Szwajcarii na przestrzeni ostatnich miesięcy była powodem do rozczarowania. Indeks CPI w czerwcu obniżył się do poziomu 0,2 proc. i znalazł się najniżej od grudnia 2016 r. Od tamtej pory dynamika cen kierowała się jednak na północ – ostatni odczyt na poziomie 0,5 proc. może budzić optymizm”.

W pierwszej połowie roku wzrost gospodarczy Szwajcarii rozczarował

„Dynamika PKB w pierwszym kwartale wyniosła zaledwie 0,1 proc., kolejny kwartał przyniósł wzrost na poziomie 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym. W następstwie ostatniej poprawy aktywności w sektorze produkcji, realistycznym jest, iż w drugiej połowie roku dostrzeżemy poprawę w gospodarce”, oceniają eksperci.

Z kolei indeks PMI dla produkcji przemysłowej (ten wskaźnik powstaje na bazie anonimowych ankiet wysyłanych do menadżerów z całego kraju, którzy odpowiadają na pytania dotyczące prognoz dla swojej branży) w sierpniu wzrósł do najwyższego poziomu od ponad sześciu lat. „Jego odczyt znalazł się na imponującym poziomie 61,2 – znacznie powyżej długoterminowej średniej, która wynosi ok. 54 punkty. Pozytywne nastroje konsumentów oraz wyższa dynamika płac również wspierają konsumpcję i związany z jej dynamiką wzrost gospodarczy”, dodają.

Na koniec eksperci podkreślają, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie negatywnie nastawiony do nadmiernego umocnienia się szwajcarskiej waluty. M.in. dlatego spodziewają się stabilizacji franka szwajcarskiego w parze z euro i złotym.