Przed Forum Finansowania MMŚP: Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii

Przed Forum Finansowania MMŚP: Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ósmego lipca odbędzie się Forum Finansowania Mikrofirm, Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod tytułem „Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii”. Przed Forum, które będzie dostępne online dla wszystkich zainteresowanych rozmawiamy z Arkadiuszem Lewickim Dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej.

Tegoroczne Forum jest edycją szczególną, tak jak szczególny jest rok 2021, czas pandemii, ale również rozpoczęcie etapu wychodzenia z wprowadzonych ograniczeń zarówno w życiu społecznym jak i gospodarczym, co skutkuje koniecznością umożliwienia uzyskania nowych instrumentów dla rozwoju gospodarczego.

Celem konferencji jest wspólna analiza i zaprezentowanie aktualnej i kompleksowej informacji nt. dostępu przedsiębiorców do kredytu i innych usług finansowych, w tym omówienie nowych uwarunkowań regulacyjnych oraz planowanych instrumentów publicznego wsparcia finansowania zewnętrznego dla biznesu.

– Do udziału w tym forum zapraszamy wspólnie: Związek Banków Polskich i Rada ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, złożoną z niemalże wszystkich banków finansujących ten sektor w Polsce, ale również we współpracy z patronami: z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, z Ministerstwem Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, z Komisją Europejską – mówi Arkadiusz Lewicki.

Raporty i indywidualne konsultacje

Podczas forum będą przedstawione najnowsze raporty o stanie rynku kredytowego i szerzej usług finansowych. Umożliwimy uzyskanie indywidualnych konsultacji z ekspertami instytucji finansowych i publicznych.

Każdy z przedsiębiorców będzie mógł skorzystać ze specjalnych porad, konsultacji, które będą odbywały się równolegle do konferencji i po konferencji

Spotkanie będzie zarówno okazją do poznania oferty finansowej oraz najnowszych programów wsparcia jak  i dyskusji oraz wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju finansowania MŚP. 

-Będziemy np. mówić i  zachęcać polski rynek do sięgnięcia po jeszcze funkcjonujące środki unijne i krajowe dla firm dotkniętych pandemią czy po najnowsze instrumenty inwestycyjne z UE w ramach Programu Invest EU – mówi Arkadiusz Lewicki i dodaje:

-Polska wyróżnia się w UE pod względem ilości i jakości wsparcia biznesu podczas pandemii, ale i na czas odbudowy. Na mapie wsparcia dla polskich firm pojawiło się jednak tak wiele możliwości, że coraz częściej słyszymy pytania od przedsiębiorców o jakieś kierunkowskazy, kompasy aby się w tym odnaleźć.  Forum, do którego główni gospodarze doprosili KPK ma trochę w tym pomóc.

Do udziału w Forum organizatorzy zaprosili  banki, instytucje okołobankowe, organizacje przedsiębiorców oraz kluczowe instytucje publiczne dla rynku finansowego z obszaru MŚP.

Konferencja zgromadzi wielu uczestników rynku, w tym także innowatorów, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji otoczenia biznesu i pro biznesowych środków masowego przekazu.

Zdaniem Arkadiusza Lewickiego z Forum może skorzystać nawet kilka tysięcy osób.

-Oprócz samych wykładów, samej treści debat, każdy z przedsiębiorców będzie mógł skorzystać ze specjalnych porad, konsultacji, które będą odbywały się równolegle do konferencji i po konferencji – informuje Dyrektor KPK ds ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej.

Sposoby na pobudzenie inwestycji

Udział w charakterze prelegentów potwierdzili już prezesi banków, organizacji przedsiębiorców, ośrodków badawczych, kierownictw kluczowych dla biznesu resortów i agencji rządowych. 

Forum otworzą Wicepremier, Minister Rozwoju Jarosław Gowin oraz Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Sesje tematyczne będą poświęcone następującym zagadnieniom: Dostęp do kredytu u schyłku pandemii, Klimat regulacyjny a dostęp do kredytu w erze odbudowy, Jak wesprzeć dostęp do usług finansowych po pandemii?

Odpowiadając na uwagę aleBank.pl, że jednym z największych problemów polskiej gospodarki jest bardzo niska skłonność prywatnych firm do inwestowania Arkadiusz Lewicki zaznaczył, że w każdym z trzech bloków tematycznych Forum będzie poruszany szeroko również temat finansowania inwestycyjnego.    

– Pobudzanie inwestycji jest jednym z naszych głównych celów. Mam nadzieję, że zarówno Invest EU jak i pozostałe instrumenty wsparcia rynku pomogą  zachęcić banki, i inne instytucje finansowe do ułatwiania dostępu do takiego finansowania klientom, a samych przedsiębiorców zachęcą do zdynamizowania skali inwestycji w Polsce- tak potrzebnych szczególnie teraz po pandemii- dodał Arkadiusz Lewicki

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej zaprasza do rejestrowania się wszystkich zainteresowanych na stronie konferencji.

Dodatkowe informacje o Forum są dostępne na stronach ZBP i Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej

Źródło: aleBank.pl