Projekty regulacji opłaty interchange uderzą w obrót bezgotówkowy i konsumentów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

groszek.mieczyslaw.01.150xOpublikowany w tym tygodniu  przez Komisję Europejską  projekt regulacji opłaty interchange na poziomie Unii Europejskiej negatywnie wpłynie na rynek usług płatniczych w Polsce i wzmocni obrót gotówkowy. Spowoduje także przerzucenie kosztów obrotu bezgotówkowego na konsumentów.

Projekt regulacji proponuje wprowadzenie w perspektywie dwóch lat maksymalnej wysokości stawek wielostronnej opłaty interchange – na poziomie 0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych.

W opinii ZBP, nałożenie tak restrykcyjnych limitów doprowadzi do drastycznego spadku rentowności działających wydawców kart płatniczych w całej UE, co doprowadzi do wzrostu kosztów dla klientów oraz może zmniejszyć bezpieczeństwo transakcji, w efekcie czego zaprzepaszczone zostaną wieloletnie próby budowania społeczeństwa bezgotówkowego.

Polski ustawodawca także pracuje nad regulacją opłaty interchange lecz nie uwzględnia kilku kluczowych elementów, które zawiera projekt unijny. Jest to dwuletni okres przejściowy dla stawek krajowych służący dostosowaniu dostawców usług płatniczych (banków i agentów rozliczeniowych) oraz organizacji kart płatniczych. W tym czasie stawki interchange nie powinny być regulowane na poziomie krajowym bowiem wtedy dostawcy z innych państw członkowskich będą bardziej konkurencyjni niż polscy. W przypadku kontynuowania prac w Polsce nad regulacją interchange fee na poziomie krajowym należy liczyć się z tym, iż w czasach kryzysu wzmocni to banki w innych państwach UE kosztem polskiego sektora bankowego i polskiej gospodarki. Ponadto projekt KE przewiduje wyłączenia dla kart biznesowych oraz transakcji w trójstronnych systemach kart płatniczych, czego nie zawiera projekt polskiej ustawy.

Należy pamiętać iż propozycja KE z pewnością ulegnie istotnym  modyfikacjom. Już teraz widoczny jest mocny sprzeciw europejskich organizacji konsumenckich, które zdają sobie sprawę, iż w przypadku regulacji koszty transakcji kartą zostaną przerzucone na klientów a ceny w sklepach nie zostaną obniżone.

Polska regulacja powinna zostać więc, w oczekiwaniu na ostateczne decyzje KE, wstrzymana. Tak aby polski sektor płatniczych nie został zmarginalizowany z korzyścią dla zagranicznych dostawców usług płatniczych.

dr Mieczysław Groszek
Wiceprezes ZBP