Program Analityczno-Badawczy WIB, bankowość w epoce robotów

Program Analityczno-Badawczy WIB, bankowość w epoce robotów
Fot. stock.adobe.com / phonlamaiphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po epoce bankowości elektronicznej, kart bezstykowych i aplikacji mobilnej kolejną fazę transformacji cyfrowej sektora bankowego wyznacza wykorzystanie sztucznej inteligencji. Jakie obszary bankowego biznesu ulegną największej przemianie wskutek zastosowania rozwiązań z zakresu data science? Czy sztuczna inteligencja jest rozwiązaniem bezpiecznym, i jak roboty mogą stawić czoło zakusom przestępczego świata? Kwestie te będą tematem wiodącym kolejnego już webinarium, prezentującego efekty badań przeprowadzonych w ramach Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Kanwę do dyskusji podczas webinarium, które odbędzie się 28 października stanowić będzie obszerny raport, zatytułowany „Stosowanie data science i AI w usługach finansowych i cyberbezpieczeństwie” przygotowany przez zespół ekspercki pod kierownictwem prof. Witolda Abramowicza.

Na tej podstawie kolejni prelegenci będą omawiać poszczególne obszary funkcjonowania banków, w których metody z zakresu machine learning czy deep learning mogą doprowadzić do radykalnego zwiększenia bezpieczeństwa czy poprawy jakości obsługi klienta.

Usłyszymy zarówno głos przedstawicieli banków, jak też dostawców nowoczesnych technologii oraz niezależnych ekspertów.

Dowiemy się, w jaki sposób algorytmy oparte na uczeniu maszynowym mogą przyczynić się do skutecznej oceny zdolności kredytowej klientów, a także gdzie znajdzie się zastosowanie dla modelowania behawioralnego.

Rozwiązania wykorzystujące Data Science i AI są szeroko stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa systemów bankowych i wspomagania podejmowania decyzji w tym sektorze

Szczególnym obszarem troski całego sektora bankowego jest bezpieczeństwo, zatem kwestie z tej dziedziny stanowić będą jeden z głównych punktów w agendzie webinarium.

Poruszony zostanie między innymi wątek użycia sieci neuronowych, a także uczenia maszynowego przeciwko złośliwemu oprogramowaniu, którego twórcy także stosują najnowsze osiągnięcia technik teleinformatycznych.

Podczas konferencji nie zabraknie wystąpień twórców raportu, przygotowanego w ramach Programu Analityczno-Badawczego WIB.

Dr Elżbieta Lewańska, Senior Data Scientist w firmie AIGOCRACY INSTITUTE oraz współautorka raportu, wskazuje na podstawowe wnioski z tego pionierskiego opracowania.

– Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój systemów sztucznej inteligencji (AI) ma niebagatelny wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia, nie wyłączając sektora finansowego i bankowości. Rozwiązania wykorzystujące Data Science i AI są szeroko stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa systemów bankowych i wspomagania podejmowania decyzji w tym sektorze.

Jednak te same metody stosują również przestępcy, stale udoskonalając techniki ataków. Prezentowany raport zawiera przegląd rozwiązań Data Science i AI oraz wskazuje na ich wykorzystanie w sektorze finansowym – mówi dr Lewańska.

Więcej informacji o webinariach Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości

Źródło: aleBank.pl