Profesjonalna i skuteczna windykacja: Wiarygodność w cenie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Pomimo widocznego już w czwartym kwartale ub.r. osłabienia - zanotował historycznie wysoki wzrost. Po entuzjastycznym podsumowaniu danych trzeba sobie jednak odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania: czy branża jest przygotowana na kryzys oraz czy aby nie pojawił się dobry moment dla zwiększenia aktywności faktorów?

Marek Matusiak

Kryzys w światowej gospodarce oraz w sektorze finansowym ponownie – jak kilka lat temu – skutecznie ogranicza przedsiębiorcom dostęp do krótkoterminowego finansowania, dzięki czemu faktoring staje się realnym substytutem kredytów bankowych. Ale o kryzysie – przynajmniej w Polsce – jeszcze nie było mowy, a faktoring rozwijał się u nas w tempie przekraczającym prognozy największych optymistów.

Miłe gorszego początki

W minionym roku coraz więcej firm doceniało zalety faktoringu i decydując się na wypróbowanie tej metody finansowania. Tym bardziej że koszty faktoringu były przez największe firmy faktoringowe utrzymywane na niskim poziomie.

Andrzej Żbikowski

prezes ING Commercial Finance

Obecna kryzysowa sytuacja na rynkach finansowych jest dla rynku faktoringu w Polsce dobra i zła jednocześnie: dobra, bo zaostrzenie zasad przyznawania kredytów w bankach sprzyja rozwojowi faktoringu, a zła, bo rośnie ryzyko związane z jakością portfela należności – tak się dzieje zawsze w okresach spowolnienia gospodarczego. W związku z zaostrzeniem procedur udzielania kredytów przez banki już teraz obserwujemy coraz większe zainteresowanie faktoringiem. Mimo turbulencji na rynkach finansowych – z perspektywy rozwoju faktoringu patrzę z optymizmem na 2009 rok.

Elementarnym powodem decydującym o tym, że firmy wybierają usługi faktoringu jest chęć utrzymania płynności i zwiększenia bezpieczeństwa obrotu. Faktoring jest dla nich zastrzykiem gotówki i najlepszym zabezpieczeniem należności jednocześnie. Moim zdaniem poczucie bezpieczeństwa będzie w tym roku kluczowym motywem, dla którego firmy sięgną po faktoring.

Piotr Konieczka

prezes BZ WBK Faktor

Oczekiwane spowolnienie gospodarcze nie powinno zatrzymać rozwoju rynku usług faktoringowych w Polsce. Faktoring jest bowiem najbardziej elastycznym i efektywnym instrumentem finansowym zapewniającym nie tylko płynność, ale i zmniejszającym ryzyko handlowe związane ze sprzedażą. Z tych powodów sprawdza się podczas gospodarczej hossy, kiedy firmy przeznaczają środki finansowe pozyskane z faktoringu na inwestycje i rozwój. Faktoring stanowi dobre rozwiązanie również podczas dekoniunktury, kiedy to faktoring poprawia płynność finansową firmy i zmniejsza ryzyko handlowe transakcji, zabezpieczając przed ryzykiem opóźnień w płatnościach lub braku zapłaty od kontrahentów.

Taki pełny optymizm obowiązywał przez pierwsze trzy kwartały roku. Tym bardziej dramatyczne były nadchodzące tygodnie. Październik zszokował. Spowolnienie gospodarcze, które wcześniej dotknęło USA i Europę Zachodnią oraz potężny kryzys sektora finansowego dały się w końcu również odczuć i w Polsce.

Załamanie przyszło na rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego. Wszystkie firmy ubezpieczające działające w Polsce drastycznie ograniczyły portfele, masowo usuwając lub ostro redukując dotychczas przyznawane limity. Większość faktorów uzależnia świadczenie faktoringu od uprzedniego ubezpieczenia należności. Znaczne ograniczenie możliwości ubezpieczenia należności spowodowało równie silne załamanie na rynku usług faktoringowych. Znane są przypadki firm, którym z dnia na dzień odcięto całkowicie limity faktoringowe. Konsekwencje takich sytuacji są zawsze poważne, łącznie z upadłością.

Wśród przedsiębiorców pojawiły się pogłoski o załamaniu rynku usług faktoringowych, co oczywiście jest równie nieprawdziwe, jak przesadny optymizm faktorów w pierwszej połowie roku. Grudzień był miesiącem wyczekiwania. W praktyce zawieszono zawieranie nowych umów.

Pesymistyczne otwarcie

Jak rozwinie się sytuacja w bieżącym roku? Doskonale wiadomo, że przede wszystkim kształtować się ona będzie pod wpływem zmian, które w porównaniu do lat ubiegłych wystąpią w sektorze przedsiębiorstw jako odbiorców usług faktoringowych.

Z punktu widzenia samych faktorów najistotniejszą zmianą będzie zwiększenie opóźnień w płatnościach oraz większe statystycznie ryzyko braku zapłaty. Zjawisko to ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI