Produkcja firm budowlanych wzrosła o 17,4 proc. rdr w kwietniu

Produkcja firm budowlanych wzrosła o 17,4 proc. rdr w kwietniu
Budowa Fot. stock.adobe.com/ilkercelik
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w kwietniu 2019 r. o 17,4% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,1%.

W kwietniu 2019 r. #produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 17,4% w porównaniu z kwietniem 2018 r. i o 7,1% wyższa w por. z marcem br. #GUS #budownictwo @GUS_STAT

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 14,3% niż w kwietniu poprzedniego roku i o 0,3% wyższym w porównaniu z marcem br.” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 15,9% wzrostu r/r.

Narastająco w okresie styczeń-kwiecień br. produkcja budowlana wzrosła o 11% r/r.

Czytaj także: Fenomenalny wzrost inwestycji przedsiębiorstw w I kw. 2019 r. >>>

Minister Emilewicz: produkcja budowlano-montażowa wzrośnie powyżej 15% r/r w maju

Roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej przekroczy 15% w maju 2019 r., prognozuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„W maju oczekuję utrzymania wysokiej dynamiki produkcji budowlanej. Szacuję, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej przekroczy 15%” – napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.

MPiT zwraca też uwagę, że w kwietniu wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (19,3% r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (26,4% r/r). Spadła natomiast liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (5,4%), jednak w całym okresie I-IV widoczny jest wzrost o 4,7%. Szacuje się, że na koniec kwietnia 2019 roku w budowie pozostawało o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

„Zgodnie z majowym wskaźnikiem, koniunktura w budownictwie pozostaje na dodatnim poziomie, nieznacznie niższym od notowanego w kwietniu. Pozytywnie oceniany jest bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, znacznie lepiej niż w okresie dobrej koniunktury przed kryzysem 2009 roku. Nadal optymistyczne choć mniej niż w kwietniu są prognozy zatrudnienia” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews