Problematyczny status instalacji przesyłowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budowa.01.400x267W momencie przyłączenia instalacji do sieci przestaje być ona częścią nieruchomości. Od tej pory stanowi odrębną rzecz - staje się częścią przedsiębiorstwa przesyłowego.

Sprawa jest szczególnie istotna i kłopotliwa zarazem dla rozliczeń między przedsiębiorstwami dostarczającymi energię, deweloperami, a właścicielami poszczególnych lokali, czy też wspólnoty mieszkaniowej. Status urządzeń przesyłowych w budynku reguluje art. 49 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim z chwilą podłączenia instalacji do sieci zmienia ona swój charakter prawny. Przestaje ona być częścią danej nieruchomości i uzyskuje status rzeczy odrębnej i wchodzi w skład przedsiębiorstwa przesyłowego.

Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości Saveinvest, podkreśla fakt, że kodeks cywilny przewiduje jednak pewne wyjątki od zasady mówiącej, że nieruchomość rozciągać się może na połączoną z nią rzecz ruchomą. Zgodnie z powyższym urządzenia do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, prądu i podobne nie należą do nieruchomości w sytuacji gdy wchodzą one w skład przedsiębiorstwa (przesyłowego). Osoba, która poniosła koszty ich budowy oraz jest ich właścicielem, może zażądać od przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci,  nabycia ich za odpowiednim wynagrodzeniem – chyba, że uprzednio w umowie strony postanowiły inaczej. Z takim żądaniem przeniesienia własności może także wystąpić przedsiębiorca.

Bartosz Antos
Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl