Prezydent podpisał nowelę ustawy o NBP dotyczącą trybu postępowania z fałszywymi pieniędzmi
„Dotychczas […] prezes Narodowego Banku Polskiego był upoważniony do wydania w tym zakresie zarządzenia, natomiast po zmianie organem właściwym będzie minister sprawiedliwości działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii prezesa Narodowego Banku Polskiego” – czytamy w komunikacie.
Cel zmiany
Akt ten będzie wydany w formie rozporządzenia. Zmiana ta ma na celu zapewnienie pełnej zgodności zmienianego przepisu z przepisami konstytucji, co do wymogów dotyczących formy i organu wydającego akt normatywny będący źródłem powszechnie obowiązującego prawa.
Przepis ustawy o Narodowym Banku Polskim został uzupełniony także o stosowne wytyczne dotyczące treści aktu stosownie do wymogów wynikających z konstytucji.
Zapewnienie sprawności i bezpieczeństwa obrotu gotówkowego
Wydając rozporządzenie, minister sprawiedliwości uwzględni konieczność zapewnienia sprawności i bezpieczeństwa obrotu gotówkowego, w szczególności potrzebę zabezpieczenia zatrzymanych znaków pieniężnych – jako materiału dowodowego, a także ochronę słusznych interesów osób, których znaki pieniężne zostały zatrzymane, w tym zwrot albo wypłatę równowartości zatrzymanych znaków pieniężnych, których autentyczność zostanie potwierdzona, czytamy także.
Czytaj także: Jak NBP chce poprawić dostępność i akceptację gotówki?
Ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.