Prezes ZUS: coraz więcej cudzoziemców płaci składki ubezpieczeniowe

Prezes ZUS: coraz więcej cudzoziemców płaci składki ubezpieczeniowe
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tys., co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. Jest to skala nienotowana w naszej historii ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co ważne, liczba cudzoziemców zarejestrowanych na koniec września tego roku była również wyższa o 19 tys. od lutego tego roku.

To niezmiernie istotne, ponieważ epidemia koronawirusa miała wpływ na liczbę cudzoziemców przebywających w Polsce.

Najwięcej zgłoszonych do ZUS z Ukrainy

Między innymi dlatego od marca liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS spadła o 10 proc., ale potem zaczęła rosnąć po ponownym otwarciu polskiej granicy w czerwcu.

Czytaj także: Kto zyska, a kto straci na zmianie terminu wyceny aktywów OFE przenoszonych do ZUS?

‒ Analizując najnowsze dane widzimy, że sytuacja się ustabilizowała. We wrześniu przekroczyliśmy poziom z lutego.

Odrobiliśmy już straty z nawiązką, a to pozytywna informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy ‒ wskazuje profesor Gertruda Uścińska.

I dodaje, że: ‒ Według najnowszych danych najwięcej zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było obywateli Ukrainy ‒ 507 tys., Białorusi ‒ 46,2 tys. oraz Gruzji ‒ 11,1 tys.

Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność.

Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu – mówi prof. Uścińska.

Czytaj także: ZUS czeka na klientów online, można umówić się na e-wizytę

Nie każdy pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne

Długofalowy trend od  16 lat polega na stałym wzroście liczby cudzoziemców legalnie mieszkających i pracujących w Polsce. Obecnie około 75 proc. z nich to Ukraińcy.

Najwięcej zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było obywateli Ukrainy ‒ 507 tys., Białorusi ‒ 46,2 tys. oraz Gruzji ‒ 11,1 tys.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców.

Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS