Prezes ZBP: Wsparcie dla mieszkalnictwa zamiast „antybelek”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zbp.01.400x155Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów likwidacja polisolokat nie powinna mieć znaczącego wpływu na krajowy rynek depozytów - twierdzą eksperci Związku Banków Polskich.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że eliminacja tej formy oszczędzania ma charakter uszczelnienia systemu w obszarze bancassurance. Zdaniem prezesa ZBP, ulgi podatkowe powinny w pierwszej kolejności przysługiwać osobom oszczędzającym na cele mieszkaniowe:

pietraszkiewicz.krzysztof.10.266x400– Oczekujemy na realizację zapowiedzi Ministerstwa Finansów odnośnie premiowania w systemie podatkowym długoterminowego oszczędzania. Przypomnę, że w projekcie ustawy o PIT znajduje się zapis promujący oszczędzanie kilkuletnie na cele mieszkaniowe. To jest krok we właściwym kierunku- podkreślił prezes Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zdaniem prezesa ZBP, premia podatkowa powinna dotyczyć różnych systemów umożliwiających efektywne wspieranie rozwoju budownictwa mieszkaniowego:

– Sądzimy, że będzie to rodzaj umowy społecznej, że osoby, które będą gromadzić środki – zarówno na wkład własny, jak i na rozwój budownictwa mieszkaniowego- będą premiowane.

Schyłek roku 2013 przyniósł niespodziewane ożywienie na rynku bankowych depozytów o charakterze terminowym. Prezentując najnowsze wyniki badań koniunktury bankowej na polskim rynku Marcin Idzik z TNS Polska stwierdził, że po wiosennym załamaniu rynku lokat terminowych ostatnie półrocze przyniosło ponad kilkunastoprocentowy wzrost w tej dziedzinie.