Prezes ZBP o zmianach regulacyjno-instytucjonalnych niezbędnych dla wskaźnika RFR opartego o repo

Prezes ZBP o zmianach regulacyjno-instytucjonalnych niezbędnych dla wskaźnika RFR opartego o repo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do rozwoju wskaźnika referencyjnego opartego o rynek repo niezbędne są zmiany instytucjonalno-regulacyjne, ale gdy taki rynek będzie właściwie ukształtowany to nie można wykluczyć wprowadzenia drugiego wskaźnika referencyjnego w Polsce - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polski dr Tadeusz Białek.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) do końca października ’24 prowadzi dodatkową rundę konsultacji ws. rodziny wskaźników WIRF i nie konsultuje dalej wskaźników WIRON, ani WRR (Warsaw Repo Rate).

„Do II tury konsultacji reformy wskaźników referencyjnych nie wszedł indeks WRR z uwagi na fakt, że potrzebujemy sporo czasu, żeby właściwie ukształtować rynek transakcji repo. To jest jednak dobry indeks i nie wyłączamy dalszej pracy nad nim.

W tym momencie musimy jednak podejmować decyzje o wyborze docelowego wskaźnika, dokończyć reformę w takim czasie, jak uczyniły to główne rynki rozwinięte, np. Szwajcaria, czy Wielka Brytania, czyli średnio w 5 lat.

Nie możemy prowadzić reformy zbyt długo i dlatego skupiliśmy się na rodzinie indeksów WIRF, która jest możliwa do zagospodarowania w zakładanym przez nas horyzoncie, i z której wybierzemy optymalny indeks” – powiedział dr Tadeusz Białek.

Czytaj także: Resort finansów: może być konieczna aktualizacja terminów reformy wskaźników referencyjnych

Indeks WRR w oparciu o rozwinięty rynek transakcji warunkowych repo ciągle w grze

Prezes ZBP podkreślił jednocześnie, że nie rezygnuje się z prac nad rozwojem rynku transakcji repo i nad docelowym kształtowaniem się indeksu WRR w oparciu o rozwinięty rynek transakcji warunkowych repo w Polsce.

„W toku I rundy konsultacji Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zwrócił uwagę, że nie można opierać indeksu, czy docelowo wskaźnika, na rynku, o którym nie można powiedzieć, że jest rozwinięty.

Dlatego powołaliśmy w ramach Narodowej Grupy Roboczej specjalną podgrupę (stream) do spraw analizy barier związanych z rozwojem transakcji rynku repo i ta praca została już wykonana.

Jedną ze zidentyfikowanych barier jest konstrukcja podatku bankowego od aktywów, zwłaszcza problem tzw. końcówki miesiąca, który negatywnie wpływa na notowania tego indeksu” – powiedział dr Tadeusz Białek.

Są też pewne kwestie, które w ramach prac streamu zostały zidentyfikowane w odniesieniu do różnych interesariuszy, także do instytucji publicznych, więc nie tylko sektor bankowy ma pracę do wykonania.

Oczywiście banki również powinny podjąć działania, aby mocniej animować transakcje repo. Potrzebne są jednak lepsze uwarunkowania instytucjonalno-regulacyjne, bo bez tego rynek repo nie ma szans na rozwój.

Nie wykluczam, że gdy rynek transakcji repo będzie już właściwie ukształtowany, to być może będzie przestrzeń do tego, żeby wprowadzić drugi wskaźnik referencyjny w Polsce” – dodał.

Czytaj także: Ekspert Deloitte o nowym wskaźniku referencyjnym

Reforma wskaźników – kiedy się zakończy?

Dodatkowe uzgodnienia ws. reformy wskaźników są kontynuacją prowadzonych od 24 maja 2024 roku konsultacji publicznych, w ramach zainicjowanego decyzją KS NGR z 29 marca 2024 roku, procesu przeglądu i weryfikacji wskaźników/indeksów alternatywnych dla WIBOR typu RFR (ang. risk free rate, stopa wolna od ryzyka).

Reforma wskaźników ma zakończyć się najpóźniej w 2027 r.

Czytaj także: Prezes ZBP podaje termin wyboru wskaźnika, który zastąpi WIBOR

Źródło: BANK.pl