Prezes ZBP o zaostrzaniu polityki kredytowej przez banki

Prezes ZBP o zaostrzaniu polityki kredytowej przez banki
Tadeusz Białek. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich w radiu TOK FM mówił, że banki muszą analizować próby podważania długoterminowych umów kredytowych. Jest możliwe, że część banków zdecyduje się na ograniczenie akcji kredytowej.

Tadeusz Białek w magazynie ekonomicznym EKG wskazał na rosnące ryzyko prawne związane z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. Wynika ono z podważania frankowych kredytów hipotecznych, czy w ostatnim czasie pierwszych prób podważenia kredytów złotowych.

Jak stwierdził, z uwagi na masowe próby podważania kredytów hipotecznych pojawia się konieczność tworzenia przez banki odpowiednich rezerw.

„Kredyty hipoteczne na pewno nie znikną z rynku, natomiast będą musiały być właściwie wyceniane” – stwierdził prezes ZBP.

Wakacje kredytowe – czy będą przedłużone i na jakich warunkach?

Odnosząc się do pytania o wydłużenie wakacji kredytowych zauważył, że podstawowym instrumentem pomocowym jest i być powinien Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Pytany w kontekście wypowiedzi Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, który sugerował w jednej ze swoich wypowiedzi dla mediów, że jeśli wakacje kredytowe będą wydłużone, to tym razem powinny być one udzielone nie wszystkim kredytobiorcom, a jedynie tym, którzy ich najbardziej potrzebują – Tadeusz Białek stwierdził, że kryteria dochodowe powinny być brane pod uwagę już w pierwszej wersji wakacji kredytowych.

Zwrócił uwagę, że tego typu moratoria, na co wskazywały opinie MFW i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego nie powinny być stosowane bez uwzględniania jakichkolwiek kryteriów.

Na razie jednak nie wiadomo, czy będą kolejne wakacje kredytowe, ani też czy rząd zaproponuje jakieś kryteria, i jaki będą miały charakter.

Banki mają prawo domagać się waloryzacji przy zwrocie kapitału

W kwestii sporów frankowych Tadeusz Białek zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach zapadły trzy wyroki korzystne dla banków, które mówią, że bank jest uprawniony do żądania waloryzacji przy zwrocie kapitału.

Na przykład Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że wyrok TSUE wcale nie odnosił się do waloryzacji, bowiem waloryzacja jest zupełnie czymś innym niż wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jest to żądanie wyrównania strat związanych ze zmianą siły nabywczej pieniądza.

„W wyroku, który zapadł kilka dni temu w Sądzie Okręgowym w Elblągu – Sąd wyraźnie stwierdził, że na skutek inflacji absolutnie uzasadnionym jest wyrównanie utraconej siły nabywczej pieniądza, która [w przeciągu okresu trwania umowy] wystąpiła” – powiedział prezes ZBP.

Źródło: Radio Tok FM, BANK.pl