Autor: Bank.pl

wykres i wektor w górę
Gospodarka | Z rynku finansowego

GUS: w czerwcu ’24 produkcja przemysłowa wzrosła r/r w 21 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu 2024 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,3% r/r w czerwcu 2024 r. Ceny producentów spadły o 6,1% r/r w czerwcu br., zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1%.

CZYTAJ WIĘCEJ
EBOR, EBOIR. Smartfon z logo
Z rynku finansowego | Gospodarka

EBOR zatwierdził nową strategię dla Polski do 2029 roku, trzy priorytety będą kluczowe

Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zatwierdziła nową strategię krajową dla Polski na lata 2024-2029. Strategia określa trzy priorytety Banku wobec Polski: przyspieszenie zielonej transformacji, wspieranie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez innowacyjność, cyfryzację i dobre zarządzanie oraz wzmacnianie odporności i integracji gospodarczej, podał Bank.

CZYTAJ WIĘCEJ
zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk
Z rynku finansowego | Nieruchomości

Marcin Mikołajczyk o skutkach Rekomendacji WFD dla banków i klientów detalicznych

Wprowadzenie przez KNF nowego wymogu dot. finansowania długoterminowego przełoży się na uatrakcyjnienie bankowej oferty kredytów hipotecznych na okresowo stałą stopę procentową, także pod względem cenowym oraz spopularyzuje tego typu kredyty. Banki, aby spełnić nowy wymóg, będą musiały wyemitować łącznie papiery dłużne na ok. 15 mld zł, ale nie powinno być problemu z ich uplasowaniem – poinformował PAP Biznes zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nowa oferta dla chcących oszczędzać w bankach spółdzielczych SGB
Bankowość spółdzielcza

Nowa oferta dla chcących oszczędzać w bankach spółdzielczych SGB

Z aplikacją SGB Mobile oszczędzanie jest niezwykle proste. Dla najmłodszych przygotowano w aplikacji Skarbonkę, dla klientów pełnoletnich – Cel Oszczędnościowy. Rachunek jest dostępny wyłącznie w aplikacji SGB Mobile. Można go zasilać w dowolnym momencie środkami z wszystkich rachunków w danym banku spółdzielczym lub przelewem z innego banku, czytamy w komunikacie prasowym SGB-Banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
zderzenie 2 samochodów
Z rynku finansowego | Prawo i regulacje

Rząd proponuje podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, który dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Dotyczy to także egzekwowania obowiązku ubezpieczania takiej odpowiedzialności.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty i monety na szufelce, napis inflacja na klockach
Gospodarka | Z rynku finansowego

Tylko 24% MŚP obawia się inflacji, najmniej od 2 lat

W sektorze MŚP obawy inflacyjne są najmniejsze od niemal 2 lat, wynika z Barometru EFL. W III kwartale br. 24% firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach może pogorszyć się przez inflację. To o 11 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i ponad dwa razy mniej niż rok temu (III kwartał 2023 – 51%). Najbardziej zagrożone inflacją czują się przedsiębiorstwa usługowe i handlowe – odpowiednio 33% i 32%. Najmniej rosnących cen obawiają się firmy budowlane (14%).

CZYTAJ WIĘCEJ
podpis elektroniczny na wirtualnym ekranie
Technologie i innowacje

Jak Polacy korzystają z cyfrowych usług? – wyniki badania KIR i ZBP

Kontakty z administracją publiczną (43 proc.), usługi użyteczności publicznej (26 proc.) i usługi finansowe (22 proc.) – to właśnie w tych sytuacjach użytkownicy bankowości internetowej najchętniej korzystają z potwierdzania tożsamości. Wyniki najnowszej edycji badania KIR i Związku Banków Polskich* świadczą o tym, że Polacy doceniają zalety digitalizacji, a w codziennym życiu coraz częściej wybierają cyfrową ścieżkę dostępu do usług zdalnych, czytamy w informacji prasowej KIR.

CZYTAJ WIĘCEJ
napis DEI na wirtualnym ekranie, ikony, sylwetka kobiety
Bankowość spółdzielcza

Banki spółdzielcze zdają egzamin z inkluzywności

Co czwarte stanowisko we władzach polskich banków komercyjnych obsadzone jest przez kobiety, panie są też prezeskami co dziesiątej instytucji finansowej – wykazał raport „Zarządzanie różnorodnością w bankach komercyjnych”, przygotowany przez Komitet ds. DEI przy Związku Banków Polskich. W bankowości spółdzielczej wskaźniki te są znacznie wyższe, można powiedzieć, iż w wielu obszarach spółdzielcy spełniają aktualne oczekiwania w zakresie równości, inkluzywności.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz, dron i dłoń człowieka
Technologie i innowacje

W 2023 roku wielkość polskiej gospodarki cyfrowej wyniosła blisko 360 mld zł

W 2023 roku łączna wielkość gospodarki cyfrowej w Polsce wyniosła blisko 360 mld zł i gdyby była oddzielnym sektorem odpowiadałaby 10,5 proc. wartości polskiego PKB. To ciągle mniej niż przemysł, czy handel, ale więcej niż większość sektorów jak choćby budownictwo, czy rynek nieruchomości. Sektor cyfrowy przyczynił się do utrzymania łącznie blisko 1,5 mln miejsc pracy. Między innymi takie wnioski płyną z opublikowanego przez VeloBank raportu „Ile warta jest cyfrowa gospodarka Polski?”.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny klucz, domz banknotów, 4-osobowa rodzina
Nieruchomości | Z rynku finansowego

Dopłaty #naStart mogą doprowadzić do wzrostu cen mieszkań i materiałów budowlanych – ocenia resort finansów

Dopłaty do kredytu mieszkaniowego #naStart stanowią silny czynnik pro-popytowy i mogą doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów gospodarki wzrostu cen na rynku mieszkaniowym i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie – przed odpowiednim dostosowaniem podaży mieszkań, ocenia Ministerstwo Finansów.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty, forinty
Z rynku finansowego

Rząd węgierski wprowadzi „składkę na obronność”?

W ubiegłym tygodniu (8-14.07.2024) Gergely Gulyás, szef kancelarii węgierskiego premiera Viktora Orbána ogłosił, że rząd planuje nałożenie na niektóre korporacje „składki na obronność”. Dotyczyć będzie między innymi banków i spółek energetycznych. Gergely Gulyás tłumaczył, że firmy te korzystają na wojnie w sąsiedniej Ukrainie, osiągając nadzwyczajne zyski.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1061