Prezes ZBP o zaostrzaniu polityki kredytowej przez banki
Tadeusz Białek w magazynie ekonomicznym EKG wskazał na rosnące ryzyko prawne związane z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. Wynika ono z podważania frankowych kredytów hipotecznych, czy w ostatnim czasie pierwszych prób podważenia kredytów złotowych.
Jak stwierdził, z uwagi na masowe próby podważania kredytów hipotecznych pojawia się konieczność tworzenia przez banki odpowiednich rezerw.
„Kredyty hipoteczne na pewno nie znikną z rynku, natomiast będą musiały być właściwie wyceniane” – stwierdził prezes ZBP.
Wakacje kredytowe – czy będą przedłużone i na jakich warunkach?
Odnosząc się do pytania o wydłużenie wakacji kredytowych zauważył, że podstawowym instrumentem pomocowym jest i być powinien Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Pytany w kontekście wypowiedzi Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, który sugerował w jednej ze swoich wypowiedzi dla mediów, że jeśli wakacje kredytowe będą wydłużone, to tym razem powinny być one udzielone nie wszystkim kredytobiorcom, a jedynie tym, którzy ich najbardziej potrzebują – Tadeusz Białek stwierdził, że kryteria dochodowe powinny być brane pod uwagę już w pierwszej wersji wakacji kredytowych.
Zwrócił uwagę, że tego typu moratoria, na co wskazywały opinie MFW i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego nie powinny być stosowane bez uwzględniania jakichkolwiek kryteriów.
Na razie jednak nie wiadomo, czy będą kolejne wakacje kredytowe, ani też czy rząd zaproponuje jakieś kryteria, i jaki będą miały charakter.
Banki mają prawo domagać się waloryzacji przy zwrocie kapitału
W kwestii sporów frankowych Tadeusz Białek zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach zapadły trzy wyroki korzystne dla banków, które mówią, że bank jest uprawniony do żądania waloryzacji przy zwrocie kapitału.
Na przykład Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że wyrok TSUE wcale nie odnosił się do waloryzacji, bowiem waloryzacja jest zupełnie czymś innym niż wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jest to żądanie wyrównania strat związanych ze zmianą siły nabywczej pieniądza.
„W wyroku, który zapadł kilka dni temu w Sądzie Okręgowym w Elblągu – Sąd wyraźnie stwierdził, że na skutek inflacji absolutnie uzasadnionym jest wyrównanie utraconej siły nabywczej pieniądza, która [w przeciągu okresu trwania umowy] wystąpiła” – powiedział prezes ZBP.