Prezes ZBP o tym, jak technologia zmienia banki lokalne

Prezes ZBP o tym, jak technologia zmienia banki lokalne
Tadeusz Białek,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kuluarach Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej rozmawialiśmy z dr. Tadeuszem Białkiem, prezesem Związku Banków Polskich o tym, jak technologia zmienia bankowość spółdzielczą.

Dr Tadeusz Białek stwierdził, że pod względem technologicznym bank spółdzielczy już niewiele różni się od banku komercyjnego.

Wskazał na sposób oferowania usług przez banki lokalne, gdzie do kontaktów z klientami wykorzystuje się bankowość elektroniczną i bankowość mobilną. Szczególnie ta ostatnia cieszy się dużym zainteresowaniem młodszych klientów.

Zauważył, że często banki lokalne stosują podobne rozwiązania do rozwiązań banków komercyjnych. Bywa, że korzystają z usług tych samych dostawców.

Prezes ZBP podkreślił podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w bankach spółdzielczych, które postawiły na nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie.  

Dodał, że technologia, w tym korzystająca z AI, w służbie bankowości spółdzielczej zmienia całe customer experience (doświadczenie klienta). Pozwala bankom lokalnym dostosowywać oferty do potrzeb poszczególnego klienta.

Czytaj także: FTBS 2024: laureaci Konkursu „Spółdzielcza Technologia Roku 2023”

Wdrożenia technologiczne razem czy osobno?

Na pytanie czy transformacja cyfrowa, wprowadzanie nowych technologii powinno się odbywać w ramach zrzeszeń, czy też poszczególne banki spółdzielcze powinny pewne rozwiązania technologiczne realizować samodzielnie – dr Tadeusz Białek odpowiedział:

„Bankowość spółdzielcza w zakresie nowych instrumentów technologicznych jest koordynowana przez banki zrzeszające. Są wspólne projekty sektorowe”.

Jak wskazał – to optymalizuje czas i koszty wdrożeń. Jednocześnie banki zrzeszające mają silniejszą pozycję negocjacyjną wobec dostawców technologii niż poszczególne banki lokalne.

To jednak, jego zdaniem, nie wyklucza tego, że poszczególne banki spółdzielcze w ramach swoich kontaktów z dostawcami mogą wdrażać pewne dodatkowe rozwiązania.

Wskazał, że widać pewne różnice między poszczególnymi bankami jeśli chodzi o dodatkowe usługi, które oferują zarówno w ramach bankowości elektronicznej czy w ramach korzystania z bankomatów.

Czytaj także: Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej o najważniejszych problemach bankowości lokalnej

Technologia nie odbierze lokalności bankom spółdzielczym

Na pytanie czy bankowość spółdzielcza, po przeprowadzeniu głębokiej przemiany cyfrowej, nie zatraci swojego lokalnego charakteru – prezes ZBP powiedział:

„Oczywiście coraz więcej ekspertów wskazuje na to, że zacierają się różnice między bankowością spółdzielczą a bankowością komercyjną. To jest właśnie szczególnie widoczne w wymiarze dotyczącym korzystania z usług bankowości elektronicznej”.

Dr Tadeusz Białek dodał jednak, że bankowość lokalna charakteryzuje się większą znajomością klienta na poziomie gminy czy powiatu, lepszym zrozumieniem potrzeb lokalnych klientów.

Źródło: BANK.pl