Prezes ZBP o dialogu z resortem finansów w sprawie kredytowania gospodarki

Prezes ZBP o dialogu z resortem finansów w sprawie kredytowania gospodarki
Tadeusz Białek, fot. P. Zalewski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jednym z wątków wystąpienie prezesa Związku Banków Polskich, dr. Tadeusza Białka podczas Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców była kwestia możliwości sprostania przez banki potrzebom kredytowym polskiej gospodarki. Od omówienia tego zagadnienia rozpoczął się wywiad, którego prezes ZBP udzielił nam w kuluarach Forum.

Dr Tadeusz Białek przypomniał, że sektor bankowy pozostaje w dialogu z resortem finansów w kwestii wprowadzenia zmian w obciążeniach dotyczących banków.

Jak zauważył – podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, kilka tygodni temu, minister finansów Andrzej Domański wyraził oczekiwanie, że banki szerzej się zaangażują w finansowanie gospodarki.

„Odpowiedzieliśmy pozytywnie i jednocześnie przedstawiliśmy nasze postulaty, wskazujące warunki, w których polski sektor bankowy aktualnie funkcjonuje, a które muszą ulec zmianie, aby banki mogły szerzej zaangażować się w finansowanie gospodarki” – powiedział prezes ZBP.

Wyjaśnił, że chodzi o to, aby sektor bankowy przede wszystkim miał odpowiednio duże kapitały do finansowania największych inwestycji w kraju.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Regulacje | Przeregulowanie i nadmierne obciążenia barierą w rozwoju banków

Banki chcą innej podstawy do wyliczania podatku bankowego

„Kluczową kwestią jest dyskusja o zmianie podstawy opodatkowania banków. Nie chodzi o to, żeby znieść podatek bankowy, nie chodzi też o to, żeby płacić mniej.

Rozumiemy ogromne potrzeby pożyczkowe państwa i czysto fiskalny charakter podatku bankowego” – stwierdził.

Dlatego banki proponują zmianę podstawy opodatkowania podatkiem bankowym, tak aby nie był liczony od aktywów. Ponieważ to powoduje, jak wskazywał dr Tadeusz Białek – że sektor bankowy, angażując się w kredytowanie gospodarki, w istocie jest karany większym podatkiem.

Dlatego jego zdaniem należy zmienić podstawę tego podatku na neutralną. To powinno umożliwić zwiększenie bazy kapitałowej sektora bankowego.

„Mamy szczegółowe dane, które pokazują, że od 2016 roku, kiedy podatek bankowy został wprowadzony w formule opodatkowania aktywów, systematycznie zmniejsza się zaangażowanie sektora bankowego w finansowanie tak zwanego sektora niefinansowego, w tym przedsiębiorstw” – powiedział prezes ZBP, dodając, że te dane zostały przekazane do resortu finansów.

„Te twarde dane pokazują skutki funkcjonowania podatku bankowego w takiej formule” – podkreślił.

W dalszej części wywiadu dr Tadeusz Białek mówił, że aktywa polskiego sektora bankowego są zbyt małe w relacji do wielkości naszej gospodarki.

Nasz sektor bankowy jest jednym z najmniejszych w Unii Europejskiej w relacji do PKB, gdy tymczasem polska gospodarka jest szóstą co do wielkości w UE.

„Relacja aktywów polskiego sektora bankowego do PKB w tej chwili znajduje się na poziomie 87%, podczas gdy we Francji wynosi ona ponad 350%. To pokazuje, że nasz sektor bankowy nie tylko jest za mały względem rozmiarów polskiej gospodarki, ale co więcej – nie ma w ogóle tendencji wzrostowej, a wręcz przeciwnie – kurczy się” – podkreślił.

W jego opinii, jeśli nie umożliwi się bankom w Polsce odbudowania kapitałów, to do sfinansowania największych inwestycji np. w energetyce, konieczne będzie poszukiwanie źródeł zewnętrznego finansowania poza granicami naszego kraju.

Czytaj także: Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024 o zielonej i cyfrowej transformacji firm

Prezes ZBP: MMŚP ważnym klientem banków

Ostatnia część wywiadu była poświęcona mikro, małym i średnim przedsiębiorstw.

Jak zaznaczył prezes ZBP firmy z tego segmentu są bardzo ważnym klientem polskich banków.

Stanowią one grupę znacznie ponad 99% wszystkich firm w Polsce. Zaś dla banków spółdzielczych są zasadniczą grupą klientów.

Jak zauważył dr Tadeusz Białek – szczególnie najmniejsi przedsiębiorcy finansują swoje inwestycje przede wszystkim ze środków własnych. Poszukują finansowania w bankach dopiero wtedy, kiedy ich własne środki finansowe są niewystarczające. Jednakże to banki są dla nich pierwszym zewnętrznym źródłem finansowania inwestycji.

Przyznał, że młode firmy mogą mieć pewne problemy z dostępem do kredytów bankowych. Banki, co wynika wprost z prawa bankowego, od firm „z krótkim stażem”, nie posiadających właściwej historii kredytowej, muszą oczekiwać dodatkowych zabezpieczeń.

Czytaj także: Forum Finansowania MMŚP 2024 o dostępie firm do kredytu i usług bankowych

Źródło: BANK.pl