Prezes ZBP: liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku może spaść do 170 – 185 tys.

Prezes ZBP: liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku może spaść do 170 – 185 tys.
Krzysztof Pietraszkiewicz Fot. ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz wyższe stopy procentowe oraz zaostrzenie przez banki sposobu obliczania zdolności kredytowej sprawią, że liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku może spaść do 170-185 tys. - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Nie ma co do tego wątpliwości, że pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów. Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy, trzeba będzie posiadać większą zdolność kredytową.

„Może nieco spadną aspiracje konsumentów, kredyty będą zaciągane na mniejsze mieszkania, potrzeby mieszkaniowe będą zaspokajane etapowo” – powiedział Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Główny analityk BIK o złych perspektywach dla rynku kredytów mieszkaniowych >>>

Według naszych wyliczeń, naturalnym poziomem udzielanych kredytów rocznie w zależności od poziomu stóp procentowych jest przedział między 170 tys. a 200 tys. kredytów.

„W tym roku znajdziemy się bliżej dolnej granicy tego przedziału, może być udzielone 170-185 tys. kredytów. Obecnie tak można szacować rynek w 2022 roku. Spadek w porównaniu do poprzedniej prognozy to efekt przede wszystkim coraz wyższych stóp i pośrednio podniesienia buforów dla klientów banków” – dodał.

W lutym ZBP szacował, że w 2022 roku banki udzielić mogą około 195-200 tys. kredytów mieszkaniowych.

Stanowisko KNF

KNF podała we wtorek, że skierowała do banków stanowisko ws. działań mających na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego. Urząd zalecił, by w procesie oceny zdolności kredytowej banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p., a nie 2,5 p.p., jak do tej pory. Nadzorca oczekuje, że dostosowanie się banków do zaleceń nastąpi bez zbędnej zwłoki i nie później niż do końca marca 2022 r.

Kolejna podwyżka stóp procentowych

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej na szóstym z rzędu posiedzeniu ponownie podwyższyła stopy procentowe, o 75 pb., w tym referencyjną do 3,50 proc. Od października RPP podniosła stopę referencyjną łącznie o 340 pb. Po ostatniej podwyżce stopa referencyjna jest najwyższa od początku 2013 r.

Czytaj także: RPP mocno podwyższyła stopy procentowe, aż o 75 pb; reakcja na gwałtowne osłabienie się złotego i wysoką inflację >>>

W ubiegłym roku sektor bankowy osiągnął najwyższy w historii polskiego rynku kredytów hipotecznych wynik akcji kredytowej (85,7 mld zł), który okazał się o 41 proc. wyższy niż w rekordowym dotychczas 2019 roku.

W 2021 roku banki udzieliły łącznie 256,5 tys. nowych kredytów mieszkaniowych i był to najlepszy wynik osiągnięty przez sektor bankowy od roku 2008 – o jedną czwartą wyższy niż w roku 2020.

Na koniec 2021 roku całkowity stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosił 511,3 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES