Prezes Stypułkowski o przyszłości mBanku po fuzji Commerzbanku i Deutsche Banku

Prezes Stypułkowski o przyszłości mBanku po fuzji Commerzbanku i Deutsche Banku
Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019 Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych zapytaliśmy Cezarego Stypułkowskiego, prezesa mBanku, o przyszłości instytucji finansowej, którą kieruje po połączeniu Commerzbanku i Deutsche Banku.

#CezaryStypułkowski: #mBank ma odrębną kulturę, odrębne rozwiązania i prosta integracja z innymi instytucjami nie jest oczywista @mBankpl @AccenturePolska

Fuzja może wzmocnić mBank

Nie wiadomo co się stanie z mBankiem po połączeniu Commerzbanku  i   Deutsche Banku – mówi Cezary Stypułkowski w wywiadzie, którego udzielił przed kamerami aleBank.pl podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych.

mBank znajduje się w grupie Commerzbanku i odpowiada – jak mówi prezes Stypułkowski – za połowę kapitalizacji Commerzbanku. Jego udział w sumie bilansowej wynosi poniżej 10 procent. Jesteśmy istotnym elementem tej struktury – mówi prezes mBanku.

Jego zdaniem połączenie obu czołowych niemieckich banków może wzmocnić mBank. Jeśli po fuzji  Commerzbanku  i Deutsche Banku będzie podtrzymana decyzja o aktywności zagranicznej nowego banku, to można się spodziewać, że w Polsce, w kraju ważnym dla niemieckiej klienteli,  mBank będzie potrzebny w połączonym banku.

Ale może też w związku z fuzją pojawić się konieczność podniesienia kapitału nowego banku, co skończy się sprzedażą mBanku.

Zdaniem prezesa Stypułkowskiego mBank jest atrakcyjną instytucją, ale nie dla każdego. Ten bank ma odrębną kulturę,  odrębne rozwiązania i prosta integracja z innymi instytucjami nie jest oczywista. To, że mBank jest najbardziej rozwijającym się organicznie bankiem w Polsce to też coś mówi o tym banku.

Tymczasem jak donosi Financial Times, włoski UniCredit do niedawna właściciel Pekao SA, zgłasza chęć zakupu  Commerzbanku. Jeśli doszłoby do tego zakupu połączyłby go z HypoVereinsbank, nad którym ma kontrolę. Inną konsekwencją tej transakcji byłby powrót UniCredit na polski rynek bankowy jako pośredni właściciel mBanku.

Czytaj także: Niemiecki Commerzbank nie dla włoskiego UniCredit?

Czytaj także: Cezary Stypułkowski na Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019: dla wielu banków nie ma przyszłości, konsolidacja rynku nieunikniona >>>

mBox – produkt eksportowy

Odnosząc się do nagrody  dla Globalnego Lidera Cyfryzacji Sektora Bankowego, którą otrzymał mBank od Forum Technologii Bankowych – prezes Cezary Stypułkowski mówi: Podróżując po świecie miałem poczucie, że jesteśmy wybitnie rozpoznawalni. Rozwiązania, które zaproponowaliśmy, nasz brand, który można powiedzieć jest generyczną nazwą banku XXI wieku, to wszystko zapracowało na naszą rozpoznawalność. Jesteśmy postrzegani jako nowoczesna instytucja finansowa o charakterystyce mobilnej.

Prezes Stypułkowski przypomniał, że za namową firmy Accenture, zostały zebrane rozwiązania webowe i mobilne mBanku i w ten sposób powstał  mBox.  Rozwiązanie to wystawiono na rynek, i znalazł się nabywca licencji, którym jest  francuski La Banque Postale. W oparciu o te rozwiązania już w połowie tego roku będzie – jak mówi prezes Stypułkowski – operował  francuski odpowiednik mBanku.

Jeśli francuskie wdrożenie będzie sprawne, na co jako bank nie mamy wpływu, to nie mogę wykluczyć, że Accenture będzie nadal promowało nasze rozwiązanie – mówi prezes mBanku.

Więcej informacji z Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019 >>>

Dla wielu banków w Polsce nie ma przyszłości

Cezary Stypułkowski uważa, że  dla wielu banków w Polsce nie ma przyszłości, a konsolidacja rynku nieunikniona ze złym skutkiem na klientów.

Warunki funkcjonowania sektora bankowego w Polsce stały się bardzo trudne. Skala obciążeń publicznych i regulacyjnych powoduje, że nie jesteśmy w stanie – nawet przy poziomie efektywności, który polskie banki osiągają – zwrócić kosztów kapitału – mówił prezes zarządu mBanku.

Jak zauważył te obciążenia stają się barierą rozwojową dla sektora bankowego, w tym również barierą dla inwestycji w nowe technologie.

Jak zaznaczył prezes Cezary Stypułkowski mBank oprócz Polski działa jeszcze w Czechach i na Słowacji, jednak gdyby były sprzyjające warunki rozwijałby działalność w innych krajach. Ale jak podkreśla w obecnych warunkach z polskiej platformy nie da się budować banku  za granicą.

Źródło: aleBank.pl