Prezes PFR na Kongresie 590: normalizacja polityki NBP konieczna w tej chwili, w 2021 roku koniec programów pomocowych
„(…) Ważne jest umiejętne zaprojektowane wyjścia państwa z tej skali pomocy publicznej, mam na myśli zarówno banki centralne, jeżeli chodzi o skup aktywów i moim zdaniem konieczną w tej chwili już normalizację polityki pieniężnej w Polsce, oraz wycofanie się również wprost z tych programów pomocowych w postaci subwencji, czy dofinansowania miejsc pracy. Nie za szybko, ale to powinno nastąpić w tym roku – po to, by rzeczywiście nie powstawały firmy zombie. Moim zdaniem w części krajów Europy Zachodniej takie ryzyko istnieje. Tam największa pomoc szła głównie w postaci kredytu. W Polsce mamy większą część bezzwrotną. (…) Polskie firmy poprzez to, że była większa część bezzwrotna, mają szansę być w zdrowej kondycji finansowej w zdecydowanej większości (po kryzysie – przyp. red.)” – powiedział Borys.
Czytaj także: Prezes PFR: po poluzowaniu obostrzeń będziemy ostrożnie wycofywać się z pomocy dla firm >>>
O konieczności normalizacji polityki pieniężnej w Polsce „w najbliższych miesiącach” Borys wspomniał po raz pierwszy pod koniec kwietnia.
Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 5 maja utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzję Rady opublikowano rekordowo późno – o godz. 17.30.
RPP ponownie zmodyfikowała retorykę. Po tym, jak w kwietniu zmieniono fragment dotyczący wpływu kształtowania się kursu złotego na tempo ożywienia, w maju RPP nie wzmiankowała, choć czyniła to wielokrotnie poprzednio, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego.
RPP oceniła ponadto, że inflacja, podbijana przez czynniki niezależne od polityki Rady, w najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., ale w przyszłym roku obniży się, choć nie zaznaczono do jakiego poziomu.