Prezes Pekao SA: Bank nie zrezygnuje z oferowania kredytów ze stopą zmienną do czasu pojawienia się WIRONu

Prezes Pekao SA: Bank nie zrezygnuje z oferowania kredytów ze stopą zmienną do czasu pojawienia się WIRONu
Leszek Skiba. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas konferencji prasowej banku Pekao SA spytaliśmy prezesa Leszka Skibę czy Pekao, podobnie jak trzy inne banki komercyjne zawiesi oferowanie kredytów ze stopą zmienną do czasu wprowadzenia do oferty kredytów ze wskaźnikiem referencyjnyym WIRON.

„Jesteśmy przygotowani na na to żeby w drugiej połowie roku wprowadzić WIRON. Pracujemy nad tym aby zaproponować sprzedaż kredytów hipotecznych na nowej stawce” oświadczył prezes Leszek Skiba.

Do tego czasu – jak zapewnił – bank Pekao SA będzie oferował kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oparty na wskaźniku WIBOR.

Zaznaczył jednak, że już prawie połowa nowych kredytów hipotecznych w banku to kredyty na okresowo stałą stopę.

„Oczywiście są takie banki, które zaprzestały udzielania kredytów na stopie zmiennej na wskaźniku WIBOR, ale my widzimy, że tak naprawdę klienci potrzebują zarówno stałej stopy jak i zmiennej”.

Dodał, że momencie kiedy będzie to już możliwe bank będzie oferował kredyty o zmiennej stopie z WIRON, jak również kredyty ze stopą okresowo stałą. Klienci będą mieli wybór.

Portfel kredytów hipotecznych Banku Pekao wyniósł 61,07 mld zł na koniec 2022 r. wobec 62,35 mld zł kwartał wcześniej i 65,06 mld zł rok wcześniej.

WIRON coraz bliżej

W środę wiceminister finansów Piotr Patkowski podał, że od 1 lipca trzy banki komercyjne będą oferować nowe produkty finansowe oparte o wskaźnik WIRON.

Trzy banki: Millennium, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas zawiesiły oferowanie kredytów ze stopą zmienną do czasu wprowadzenia do oferty produktów opartych o WIRON.

„Najgorszym pomysłem byłoby równoległe oferowanie kredytów hipotecznych opartych o WIRON i WIBOR” – mówił podczas konferencji prasowej na początku lutego Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

W wywiadzie dla Bank.pl, Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku mówił, że zapotrzebowanie klientów bankach spółdzielczych na kredyty ze okresowo stałą stopą jest w tej chwili bardzo ograniczone.

„Szczególnie dlatego, że jesteśmy w fazie wysokich stóp procentowych i w tym okresie, w którym rynek mocno oczekuje ich spadku. Klienci mają wątpliwości czy wybór stałej lub stało-zmiennej stopy jest na dzisiaj najlepszym wyborem” – wyjaśniał prezes SGB-Banku.  

W wywiadzie udzielonym portalowi Interia Piotr Patkowski,  wiceminister finansów mówił:”Teraz mierzymy się z sytuacją szczególną, bo wszystko wskazuje, że obecnie jesteśmy w szczycie wysokości stóp procentowych. Dlatego uważamy, że na kredyt ze stałą stopą obecnie należy się decydować z dużą ostrożnością, a banki muszą informować konsumentów, z czym obecnie wiąże się wzięcie kredytu na stałą stopę procentową.”

Czytaj także: Bank Pekao SA zadowolony z wyniku finansowego za rok 2022>>>

Źródło: BANK.pl