Prezes NBP: w pewnym momencie będziemy musieli podnieść stopy procentowe; dużo wyjaśni listopadowa projekcja

Prezes NBP: w pewnym momencie będziemy musieli podnieść stopy procentowe; dużo wyjaśni listopadowa projekcja
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Listopadowa projekcja inflacji NBP wyjaśni bardzo dużo, jeżeli chodzi o perspektywy ścieżki stóp procentowych w Polsce, a kolejnym punktem w tym względzie będzie projekcja z marca 2022 r. - wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego w niedzielnym wywiadzie dla radiowej Jedynki.

W pewnym momencie będziemy musieli oczywiście podnieść te stopy. To nie jest normalny poziom stóp, który chcielibyśmy widzieć.

„Jeśli gospodarka zacznie się szybko rozwijać i już nie będzie nam groziły lockdowny itp., to wtedy oczywiście stopy podniesiemy, tak jak tego będzie wymagała sytuacja” – powiedział prezes NBP w radiowej Jedynce.

Czytaj także: Prezes NBP chciałby, aby warunki do podwyżki stóp procentowych nastąpiły w I kw. 2022 r. >>>

Zaznaczył, że nie wie, kiedy to nastąpi, a punktem bardzo dużo wyjaśniającym będzie listopadowa tzw. projekcja NBP.

W listopadzie dowiemy się bardziej, jaka będzie, z bardzo dużym prawdopodobieństwem, sytuacja w najbliższych kwartałach.

„Wtedy będziemy mogli coś poważniej powiedzieć. Następnym takim punktem z kolei będzie marzec 2022 r. W tej chwili nie ma powodów do podwyższania stóp procentowych” – powiedział Adam Glapiński.

NBP przygotowuje projekcje inflacji i PKB w marcu, lipcu i listopadzie

NBP przygotowuje projekcje inflacji i PKB w marcu, lipcu i listopadzie każdego roku.

W trakcie konferencji prasowej 9 września Glapiński powiedział, że chciałby, aby warunki do podwyżki stóp procentowych nastąpiły jak najszybciej, już w I kw. 2022 r.

Prezes NBP powiedział w niedzielę, że według aktualnych prognoz dynamika PKB Polski, pomijając skrajnie negatywne scenariusze, w 2021 r. wyniesie ok. 5 proc., a w 2022 r. ok. 5,4 proc.

Polska gospodarka „doskonale zrównoważona”

Dodał, że polska gospodarka jest „doskonale zrównoważona”.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 8 września utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 6 października. 

Źródło: PAP BIZNES