Prezes NBP: Rada Polityki Pieniężnej ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp procentowych

Prezes NBP: Rada Polityki Pieniężnej ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp procentowych
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dane makro i o inflacji w Polsce wskazują, że RPP ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp, a zacieśnianie polityki pieniężnej należy kontynuować, by zapewnić powrót inflacji do celu w średnim okresie - powiedział agencji Reuters prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że umocnienie złotego byłoby spójne z kierunkiem polityki pieniężnej.

Powrót inflacji do celu powinien, według Glapińskiego, uwzględniać konieczność wsparcia zrównoważonego wzrostu po pandemii.

Czytaj także: Stopy procentowe w 2022 r. przekroczą 4 proc.? Coraz więcej przemawia za takim scenariuszem >>>

Cytowany przez Reutersa Glapiński wskazał, że NBP zrobi wszystko co konieczne z wykorzystaniem wszystkich dostępnych instrumentów, by nie dopuścić do utrwalenia się wysokiej inflacji.

Według Glapińskiego, wpływ V fali pandemii na gospodarkę, związany m.in. z absencjami pracowników, będzie krótkotrwały.

„Bank centralny ma narzędzia, aby wspierać polską gospodarkę i walutę”

Jak podaje Reuters, Glapiński dodał, że gdyby obecna sytuacja geopolityczna wokół Ukrainy się pogarszała, to bank centralny ma narzędzia, aby wspierać polską gospodarkę i walutę. Prezes NBP powiedział także, że umocnienie złotego byłoby spójne z kierunkiem prowadzonej obecnie polityki pieniężnej.

Czytaj także: Stopy procentowe w Polsce wzrosną w bezprecedensowo szybkim tempie, a wraz z nimi raty kredytów; raport Banku Pekao >>>

6-letnia kadencja Glapińskiego upływa 21 czerwca. W sobotę Kancelaria Prezydenta poinformowała PAP Biznes, że Andrzej Duda złożył do Sejmu wniosek o powołanie Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. 

Czytaj także: Prezydent wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP >>>

Źródło: PAP BIZNES