Prezes NBP nie pozostawia złudzeń: stopy procentowe będą nadal rosnąć, do 4 proc. lub wyżej

Prezes NBP nie pozostawia złudzeń: stopy procentowe będą nadal rosnąć, do 4 proc. lub wyżej
Fot. Konferencja prasowa NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Będę namawiał Radę Polityki Pieniężnej do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, zapowiedział w czasie konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński i podkreślił, że Narodowy Bank Polski podjął decyzję o podwyżce stóp procentowych we właściwym momencie.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej, na piątym z rzędu posiedzeniu, ponownie podwyższyła stopy procentowe NBP o 50 pb.

Czytaj także: RPP po raz kolejny podnosi stopy procentowe; referencyjna na najwyższym poziomie od 2013 roku >>>

Nie ulega wątpliwości, że stopa proc. na poziomie 3,5 proc., na poziomie 4,0 proc. nie wyrządzi szkody gospodarce – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Uprzedzę z góry pytanie o to jaki punkt docelowy nas interesuje. Też nie upieramy się przy żadnym punkcie docelowym. Ja powiedziałem swoja opinię, ale każdy z członków może mieć inną. A teraz Rada będzie miała inny skład, więc jeszcze będzie inaczej. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że do 3,5 proc. nie wyrządzimy szkody gospodarce. Co więcej, dzisiaj bym powiedział, że do poziomu 4,0 proc. nie wyrządzimy szkody gospodarce, ale to są prawdy takie czasu i miejsca określonego, przy tych danych, jakie mamy, przy tych ocenach PKB, inflacji” – powiedział prezes.

„W razie konieczności dopuszczam możliwość podniesienia stopy proc. powyżej 4 proc.”

W razie konieczności dopuszczam możliwość podniesienia stopy proc. powyżej 4,0 proc – poinformował prezes NBP.

Dopuszczam stopę proc. powyżej 4 proc., jeśli będzie taka konieczność.

„W oparciu o dzisiejsze dane i analizy mogę powiedzieć, że stopa proc. na poziomie 4 proc. nie zaszkodzi gospodarce, zatrudnieniu, a powyżej, to trzeba to przeanalizować. Jeśli inflacja będzie uparta, to nie wykluczam stopy powyżej 4 proc.” – powiedział prezes. 

„Sytuacja kredytobiorców nie powoduje niepokoju w bankach”

Sytuacja kredytobiorców nie powoduje niepokoju w bankach – poinformował Adam Glapiński.

„Z tych informacji, które posiadamy, na razie nie ma po stronie banków niepokoju ws. sytuacji kredytobiorców. Nie są na razie zaniepokojone o spłacalność i wiarygodność kredytobiorców. (…) Banki brały pod uwagę podwyżkę stóp proc., nie widzimy na razie takiego problemu ze spłacalnością” – powiedział prezes. 

Jastrzębia RPP

W tej chwili prawie wszyscy w RPP – i w zarządzie NBP – jesteśmy jastrzębiami, trudno powiedzieć jak długo – poinformował Adam Glapiński.

„W tej chwili prawie wszyscy jesteśmy jastrzębiami – w RPP i zarządzie NBP. Trudno powiedzieć jak długo to potrwa. Działamy pragmatycznie” – powiedział prezes. 

Czytaj także: Ekonomiści: RPP będzie dalej podwyższała stopy procentowe; referencyjna osiągnie docelowo poziom 4 proc. już w maju >>>

Zapytany o wynik głosowania nad podniesieniem poziomu stopy referencyjnej na ostatnim posiedzeniu RPP, prezes Adam Glapiński powiedział, że był on „prawie jednomyślny”.

„NBP jest zainteresowany tym, żeby kurs złotego był mocniejszy”

NBP jest zainteresowany tym, żeby kurs złotego był mocniejszy, mówił także w trakcie konferencji prof. Adam Glapiński.

„Im mocniejszy kurs złotego, tym lepiej. To umacnia przyjęty przez nas kurs zacieśniania polityki monetarnej. Co nie znaczy, że mamy jakieś metody na oddziaływania na kurs waluty” – powiedział prezes. 

Dementuję plotki, że zależy nam na osłabianiu złotego. Zacieśniamy politykę kredytową, co powinno umacniać kurs złotego i będzie to współgrać z przyjętą przez nas polityką.

NBP liczy na umocnienie PLN i zrobi wszystko, żeby złoty się umacniał – poinformował w trakcie konferencji Adam Glapiński.

Liczymy na umocnienie złotego i zrobimy wszystko, żeby złoty się umacniał. Przy kryzysie mocny złoty nie jest pożądany.

– powiedział prezes. 

„Nie ma potrzeby interwencji umacniającej złotego”

Nie ma potrzeby interwencji umacniającej PLN – poinformował Adam Glapiński.

„Gdyby nastąpiło nagłe uderzenie w złotego, to nie wykluczamy interwencji. W tej chwili kierunek interwencji jest możliwy tylko w jedną stronę. Na razie nie ma jednak takiej potrzeby” – powiedział prezes.

„Uruchomienie KPO dla Polski poprawiłoby pozycję złotego”

Uruchomienie KPO dla Polski poprawiłoby pozycję złotego – poinformował Adam Glapiński.

„Z punktu widzenia złotego, jakakolwiek lepsza atmosfera i perspektywy uruchomienia tego planu dla Polski czy każdych innych środków, byłaby niesłychanie korzystna. Jakikolwiek sygnał z naszego rządu czy Brukseli, że będzie ten plan uruchomiony, znakomicie poprawiłby pozycję złotego i tym samym zadziałałoby przeciw inflacji. Natomiast późniejszy napływ tych środków to inna kwestia” – powiedział prezes.

Wewnętrzne prognozy NBP zmieniają się na niekorzyść

Z punktu widzenia wzrostu inflacji, ostatnie comiesięczne, wewnętrzne prognozy NBP zmieniają się na niekorzyść – poinformował Adam Glapiński.

„Niestety przez ostatnie kilka miesięcy comiesięczne, wewnętrzne projekcje zmieniały się na niekorzyść. Np. niespodziewany był ten wysoki wzrost cen żywności i jego trwałość. Przyjdzie moment, gdy te projekcje zaczną się poprawiać i inflacja zacznie spadać. Mamy nadzieję, że już niedługo” – powiedział prezes.

NBP zrobi wszystko, żeby zwalczyć inflację

NBP zrobi wszystko – w granicach rozsądku – żeby nie dopuścić do utrwalenia się inflacji spowodowanej czynniki wewnętrznymi – poinformował w trakcie konferencji pAdam Glapiński.

Zrobimy wszystko co możliwe, w granicach rozsądku, żeby nie dopuścić do utrwalenia się inflacji powodowanej czynnikami krajowymi.

„Natomiast część tych czynników zewnętrznych będzie stopniowo maleć, udrożni się globalna część podaży itd.” – powiedział prezes. 

„W średnim okresie nie znajdziemy się w celu inflacyjnym”

W średnim okresie nie znajdziemy się w celu inflacyjnym – poinformował prezes NBP.

„Zacieśnianie polityki pieniężnej jest konieczne, z uwagi na sytuację za kilka kwartałów. W znakomitym stopniu przyczyni się to do obniżenia inflacji w średnim okresie, w ciągu dwóch lat. Już w 2022 r., ale przede wszystkim w 2023 r. (…) Wszystko robimy, by zmieścić się w celu inflacyjnym, ale do końca 2023 r. raczej się nie zmieścimy” – powiedział prezes.

Inflacja w 2023 r. będzie na poziomie ok. 5 proc.

Inflacja w 2023 roku będzie na poziomie ok. 5 proc. – poinformował Adam Glapiński.

„Mam nadzieję, że ta inflacja w 2023 r. już się uspokoi, chociaż ona i tak będzie wynosić według naszych obecnych przewidywań w granicach lub ponad 5 proc.” – powiedział prezes.

W IV kw. 2021 r. dynamika PKB wyniosła ok. 7 proc. 

W IV kw. 2021 r. dynamika PKB wyniosła około 7 proc. – poinformował również w trakcie konferencji prezes NBP.

„Wzrost PKB za cały 2021 r szacowany jest obecnie przez GUS na 5,7 proc., to oznacza wyraźne przyspieszenie dynamiki PKB w IV kw. 2021 r. W IV kw. dynamika PKB wyniosła około 7 proc.” – powiedział prezes. 

NBP zamierza w tym roku kupić kolejne 100 ton złota

W korzystnej sytuacji Narodowy Bank Polski zamierza w tym roku kupić kolejne 100 ton złota – poinformował także w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński. 

NBP bierze pod uwagę zaprzestanie wymiany środków UE otrzymywanych przez Polskę

NBP bierze pod uwagę zaprzestanie wymiany środków unijnych otrzymywanych przez Polskę w ramach działań nakierowanych na umocnienie złotego – wynika z wypowiedzi Adama Glapińskiego na konferencji prasowej.

Prezes NBP zapytany, czy w ramach działań nakierowanych na umocnienie złotego NBP mógłby rozważyć zaprzestanie wymiany środków unijnych otrzymywanych przez Polskę: „Bierzemy pod uwagę wszystkie te możliwości z tym związane, tak. Dyskutowaliśmy o tym”. 

Źródło: PAP BIZNES