Prezes mBanku sceptycznie o polskiej karcie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cashless.01.400x138Cezary Stypułkowski nie podpisał jeszcze listu intencyjnego w sprawie powołania krajowego systemu kartowego

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej prezentacji wyników finansowych mBanku w III kw. prezes tej instytucji, pytany o projekt polskiej karty płatniczej, wypowiedział się o nim dość zdawkowo. – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy podpiszemy list intencyjny w tej sprawie – stwierdził jedynie Cezary Stypułkowski.

Czasu na decyzję nie pozostało zbyt wiele, najwyraźniej więc mBank nie weźmie udziału w koalicji, która zapłaci za analizę możliwości zbudowania polskiego systemu kartowego. Przypomnę, że Związek Banków Polskich na początku października wysłał do wydawców kart list intencyjny w sprawie budowy takiego systemu. Na podpisanie i odesłanie dokumentu mieli czas do końca miesiąca. Pozytywna odpowiedź bankowców zapaliłaby zielone światło do zamówienia przez ZBP ekspertyzy, która ma wykazać, czy budowanie polskiej karty jest uzasadniene ekonomiczne.

Wcześniej Stypułkowski pozytywnie wypowiadał się na temat koncepcji powołania polskiej sieci bankomatowej. mBank, który jest jednym z największych wydawców kart w Polsce, nie posiada własnej sieci bankomatów.

Tymczasem największym orędownikiem budowy lokalnego systemu kartowego pozostaje Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK. Również w czwartek podkreśli, że kierowany przez niego bank będzie wspierał projekt. – Mam nadzieję na poparcie w tej sprawie ze strony Narodowego Banku Polskiego, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Ministerstwa Finansów. Liczymy także, że uda się znaleźć odpowiednią liczbę banków komercyjnych uzasadniającą realizację tego projektu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Prezes BZ WBK nie chciał natomiast wypowiadać się na temat wzrostu szans na powołanie lokalnego systemu kartowego ze względu na wynik wyborczy. Wcześniej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości, czyli ugrupowania, które na sztandarach niesie wsparcie dla polskiej przedsiębiorczości, będzie sprzyjać odrodzeniu polskiej karty.

Z kolei Tadeusz Kościński, doradca prezesa BZ WBK, powiedział podczas debaty w trakcie konferencji Forum Usług Płatniczych, że polska karta może być znakomitą odpowiedzią na zmieniające się warunki funkcjonowania biznesu płatniczego. Mowa o spadających przychodach z wydawnictwa kart w wyniku redukcji prowizji, jaką od płatności bezgotówkowych wnoszą do banków właściciele sklepów. – Krajowy system umożliwi znaczne oszczędności kosztów związanych z wydawnictwem kart – stwierdził Tadeusz Kościński.

Źródło: www.cashless.pl