Prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa o tym jak transformacja cyfrowa może pomóc MSP w raportowaniu niefinansowym ESG
„Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że aż jedna trzecia przedsiębiorców w Polsce w ogóle nie używa jeszcze żadnych narzędzi cyfrowych” – powiedziała Joanna Erdman.
„Z drugiej strony te przedsiębiorstwa, które wykorzystują narzędzia cyfrowe – nie wiedzą czym jest ESG i jakie są konsekwencje wdrażania tych regulacji, które będą dotyczyły w końcu wszystkich przedsiębiorców” – dodała.
Czytaj także: Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
Jak sobie poradzić z jakością danych ESG?
Jak stwierdziła prezes FPB – już w tej chwili większe firmy, które już są zobowiązane do raportowania niefinansowego dotyczącego czynników ESG muszą monitorować swoje łańcuchy dostaw i wszystkich przedsiębiorców, którzy w tych łańcuchach dostaw funkcjonują. W konsekwencji regulacje ESG już dotykają małe i średnie przedsiębiorstwa.
Joanna Erdman wskazywała na szereg problemów z jakością danych i braku odpowiednich narzędzi do raportowania niefinansowego.
„Największym wyzwaniem jest jakość danych, źródła tych danych i pytanie skąd je pozyskiwać” – mówiła.
„Oczekujemy rozwoju narzędzi, które na poziomie nawet dużych instytucji pozwolą wystandaryzować proces raportowania” – stwierdziła.
Jej zdaniem działania Biura Informacji Kredytowej, które zamierza dane ESG agregować i standaryzować, a następnie udostępniać wszystkim istotnym uczestnikom rynku, jest rozwiązaniem zmierzającym w dobrym kierunku.
Czytaj także: Sektor bankowy kluczowy dla finansowania zielonej transformacji
Edukacyjne wsparcie dla MSP od sektora finansowego
Odnosząc się do najmniejszych firm, którymi szczególnie interesuje się Fundacja Polska Bezgotówkowa, Joanna Erdman stwierdziła, że przedsiębiorcy ci potrzebują wsparcia w zrozumieniu i wdrożeniu zasad ESG.
„Sektor bankowy może być z jednej strony edukatorem dla tych podmiotów, które będą w łańcuchu wartości dotknięte obowiązkiem raportowania ESG i jednocześnie może być też dostawcą narzędzi do tego, żeby te firmy mogły się z tych obowiązków wywiązać” – mówiła.
„My, jako Fundacja organizujemy na przykład webinary dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mają uświadomić im, jakie konsekwencje powoduje regulacja ESG dla najmniejszych przedsiębiorców” – dodała.
Jak wskazywała – przemiany cyfrowe znajdują się w polu zainteresowania Fundacji. Stwierdziła, że w tym samym czasie wchodzi w życie druga ważna dla przedsiębiorców regulacja – unijny program „Droga ku cyfrowej dekadzie”.
„Fundacja dzisiaj próbuje zdefiniować wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, co oznaczać będzie w 2030 roku cyfrowy przedsiębiorca i jakie cele związane z ucyfrowieniem przedsiębiorstw powinniśmy sobie postawić” – powiedziała Joanna Erdman.