Prezes Commerzbanku o transgranicznych fuzjach i przejęciach banków w Unii Europejskiej

Odniosła się w ten sposób do projektu harmonizacji regulacji usług finansowych w całej Unii Europejskiej i stworzenia Unii Bankowej.
„Jeśli to zrobimy, to również transakcje transgraniczne staną się o wiele atrakcyjniejsze” – stwierdziła w czwartek 6 lutego ’25 podczas panelu we Frankfurcie, zorganizowanego przez Bloomberga.
W ten dyplomatyczny sposób Bettina Orlopp odpowiedziała na wezwania niektórych europejskich decydentów, w tym Mario Draghi’ego, do przyspieszenia procesu transgranicznych fuzji i przejęć w Unii Europejskiej.
Czytaj także: Commerzbank w obawie przed wrogim przejęciem przez UniCredit zwolni część pracowników?
Commerzbank na celowniku UniCredit
Od kilku miesięcy o przejęcie Commerzbanku stara się włoska grupa UniCredit.
Włosi posiadają bezpośrednio 9,5% akcji, a kontrolują prawie 30%, w dużej mierze za pośrednictwem instrumentów pochodnych, takich jak swapy całkowitego zwrotu (Total Return Swaps, czyli TRS).
Ten sposób przejmowania kontroli krytykują menadżerowie Commerzbanku, a także niemieccy politycy.
Z kolei prezes UniCredit Andrea Orcel określa próbę przejęcia niemieckiego banku testem integracji europejskiej.
„Umowa pokazałaby, że możemy się zjednoczyć i stworzyć silniejszy bank” – powiedział agencji Bloomberg.
Bettina Orlopp nie zgadza się z tym, twierdząc, że przejęcie Commerzbanku miałoby charakter krajowy, a nie transgraniczny, gdyż UniCredit ma już w Niemczech duży bank – HypoVereinsbank.
Czytaj także: UniCredit kontroluje już 28% akcji Commerzbanku
Niezależność Commerzbanku tematem kampanii wyborczej
23 lutego ’25 odbędą się w Niemczech wybory. Sprawa przejęcia przez zagraniczny bank drugiego co do wielkości niemieckiego pożyczkodawcy była w trakcie kampanii wyborczej ważnym tematem.
Obecny rząd niemiecki kierowany przez kanclerza Olafa Scholza jest przeciwny przejęciu Commerzbanku przez UniCredit.
Według Bettiny Orlopp wszyscy liderzy głównych partii popierają starania Commerzbanku o zachowanie niezależności. Komentatorzy uważają jednak, że nowy rząd, jeśli na jego czele stanie lider CDU Friedrich Merz może zmienić zdanie w sprawie przyszłych losów niemieckiego banku.
Podczas frankfurckiego panelu Bettina Orlopp oraz prezesi RWE AG i Bilfinger SE zaapelowali, by nowy rząd podjął szybkie działania mające na celu odblokowanie inwestycji i ponowny wzrost największej gospodarki Europy.
„Jest nadzieja, że jeśli po wyborach będziemy mieć stabilny rząd, nastąpi szybka poprawa nastrojów i pojawią się inwestycje” – powiedziała prezes Commerzbanku.
