Prezes Commerzbanku o transgranicznych fuzjach i przejęciach banków w Unii Europejskiej

Prezes Commerzbanku o transgranicznych fuzjach i przejęciach banków w Unii Europejskiej
Bettina Orlopp, Photo: Commerzbank AG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Commerzbank AG Bettina Orlopp powiedziała, że Europa potrzebuje większych banków, ale ich tworzenie będzie miało sens wtedy, gdy zostaną przełamane bariery regulacyjne między krajami.

Odniosła się w ten sposób do projektu harmonizacji regulacji usług finansowych w całej Unii Europejskiej i stworzenia Unii Bankowej.

„Jeśli to zrobimy, to również transakcje transgraniczne staną się o wiele atrakcyjniejsze” – stwierdziła w czwartek 6 lutego ’25 podczas panelu we Frankfurcie, zorganizowanego przez Bloomberga.

W ten dyplomatyczny sposób Bettina Orlopp odpowiedziała na wezwania niektórych europejskich decydentów, w tym Mario Draghi’ego, do przyspieszenia procesu transgranicznych fuzji i przejęć w Unii Europejskiej.

Czytaj także: Commerzbank w obawie przed wrogim przejęciem przez UniCredit zwolni część pracowników?

Commerzbank na celowniku UniCredit

Od kilku miesięcy o przejęcie Commerzbanku stara się włoska grupa UniCredit.

Włosi posiadają bezpośrednio 9,5%  akcji, a kontrolują prawie 30%, w dużej mierze za pośrednictwem instrumentów pochodnych, takich jak swapy całkowitego zwrotu (Total Return Swaps, czyli TRS).

Ten sposób przejmowania kontroli krytykują menadżerowie Commerzbanku, a także niemieccy politycy.   

Z kolei prezes UniCredit Andrea  Orcel określa próbę przejęcia niemieckiego banku testem integracji europejskiej.

„Umowa pokazałaby, że możemy się zjednoczyć i stworzyć silniejszy bank” – powiedział agencji Bloomberg.

Bettina Orlopp nie zgadza się z tym, twierdząc, że przejęcie Commerzbanku miałoby charakter krajowy, a nie transgraniczny, gdyż UniCredit ma już w Niemczech duży bank – HypoVereinsbank.

Czytaj także: UniCredit kontroluje już 28% akcji Commerzbanku

Niezależność Commerzbanku tematem kampanii wyborczej

23 lutego ’25 odbędą się w Niemczech wybory. Sprawa przejęcia przez zagraniczny bank drugiego co do wielkości niemieckiego pożyczkodawcy była w trakcie kampanii wyborczej ważnym tematem.

Obecny rząd niemiecki kierowany przez kanclerza Olafa Scholza jest przeciwny przejęciu Commerzbanku przez UniCredit.

Według  Bettiny Orlopp wszyscy liderzy głównych partii popierają starania Commerzbanku o zachowanie niezależności. Komentatorzy uważają jednak, że nowy rząd, jeśli na jego czele stanie lider CDU Friedrich Merz może zmienić zdanie w sprawie przyszłych losów niemieckiego banku.

Podczas frankfurckiego panelu Bettina Orlopp oraz prezesi RWE AG i Bilfinger SE zaapelowali, by nowy rząd podjął szybkie działania mające na celu odblokowanie inwestycji i ponowny wzrost największej gospodarki Europy.

„Jest nadzieja, że ​​jeśli po wyborach będziemy mieć stabilny rząd, nastąpi szybka poprawa nastrojów i pojawią się inwestycje” – powiedziała prezes Commerzbanku.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl