Prezes Banku Spółdzielczego we Włoszczowie o problemach z kredytowaniem rolników
„Będzie taki problem, co jest wynikiem przyjętej 14 kwietnia 2023 roku ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która obowiązuje od 7 stycznia tego roku. Mój Bank podjął decyzję o zaprzestaniu przyjmowania wniosków kredytowych od rolników właśnie w związku z tymi niejasnymi, niesprawiedliwymi i nieuzasadnionymi, ani ekonomicznie, ani prawnie przepisami” – powiedział Artur Kowalczyk.
Jak wyjaśniał ta ustawa tworzy dla Banku ryzyko, bowiem jeżeli rolnik-przedsiębiorca, który w jej wyniku jest objęty ochroną konsumencką nie będzie chciał się wywiązać ze swoich zobowiązań wobec Banku, to może się powtórzyć sytuacja analogiczna do tej z kredytami frankowymi.
Nasz rozmówca przyznał, że ten problem szczególnie dotyka Banki Spółdzielcze, które jak mówiono podczas Konwentu na Rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej w ponad 60 procentach kredytują polskich rolników.
Będzie zmiana przepisów?
Jednocześnie udziałowcami, a więc właścicielami tych Banków Spółdzielczych są często rolnicy, którzy korzystają z tego typu kredytów.
„Jest to dla nas niekomfortowa sytuacja, bo będziemy musieli naszym właścicielom-udziałowcom, którzy są rolnikami wręcz odmawiać przyjęcia wniosków o kredyty”- stwierdził Prezes Banku Spółdzielczego we Włoszczowie.
Dodał, że zmiana ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej jest najbardziej pilną sprawą do załatwienia z punktu widzenia Banków Spółdzielczych i producentów rolnych.
„Liczymy, że nowy rząd pochyli się nad tą sprawą. Zresztą wiceminister resortu rolnictwa Stefan Krajewski w czasie Konwentu zadeklarował, że trwają prace nad przywróceniem możliwość kredytowania rolników przez Banki” – powiedział Artur Kowalczyk.
Ważne konsultacje i transparentność stanowienia prawa
Jednocześnie wyraził oczekiwanie, że wszelkie nowe przepisy będą wcześniej konsultowane ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
„Chodzi o to żeby zarówno, Banki Spółdzielcze, jak i przedsiębiorcy lokalni, którzy są obsługiwani Banki Spółdzielcze, żeby wszyscy mieli zaufanie do tego co robi rząd, co robi władza. Aby mieli pewność, że nie pojawią się przepisy, które wywrócą ich biznesy do góry nogami. Musimy mieć pewność prawa, i mieć pewność, że to prawo jest stanowione na najwyższym poziomie.” – podkreślił Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.