Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej o ESG podczas Forum Bankowego 2022

Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej o ESG podczas Forum Bankowego 2022
Fot. BS w Ostrowi Mazowieckiej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zaangażowanie na rzecz środowiska jest dostrzegalna także w przypadku lokalnych instytucji finansowych, mówił Bartosz Kublik, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej podczas Forum Bankowego 2022.

‒ Banki spółdzielcze uczestniczą w budowie Zielonego Ładu nie tylko dlatego, że zieleń od 100 lat mamy wpisaną w logo – powiedział prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, przypominając, iż sektor ten obsługuje ponad 60% samorządów szczebla gminnego i pewną część powiatów.

Czytaj także: Forum Bankowe 2022, sektor bankowy i Gospodarka 4.0

Rzecz w tym, że dla lokalnych banków głównym wyzwaniem jest pozyskanie wiedzy na temat spełniania celów ESG przez kredytowane firmy z sektora MŚP, które ‒ w przeciwieństwie do dużych korporacji ‒ nie sporządzają fachowych raportów. Dlatego wiedzę trzeba pozyskiwać bezpośrednio od klientów.

– Dobrym sposobem jest wypracowanie standaryzacji w podejściu do zielonego komponentu po to, by posługiwać się w miarę jednolitą definicją „co jest zielone, a co nie” ‒ stwierdził Bartosz Kublik.

Czytaj także: Po raz 10. podczas Forum Bankowego zostały przyznane Nagrody im. Prof. Remigiusza Kaszubskiego

Problematyka zrównoważonego rozwoju ma dla współczesnej gospodarki znaczenie nie mniejsze aniżeli czynniki stricte ekonomiczne. Jak w tym kontekście należy postrzegać rolę sektora finansowego? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Forum Bankowego 2022.

Wstępem do dyskusji była prezentacja dr. Andrzeja Banasiaka, dyrektora w Związku Banków Polskich, poświęcona sytuacji sektora bankowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Omówienie całej debaty jest dostępne w artykule Forum Bankowe 2022: Jak sfinansować transformację energetyczną?

Źródło: aleBank.pl