Prezes banku centralnego Słowacji uznany za winnego korupcji

Prezes banku centralnego Słowacji uznany za winnego korupcji
Źródło: AdobeStock_
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sąd uznał szefa Narodowego Banku Słowacji i byłego ministra finansów Petera Kaźmira za winnego korupcji. Miał dostarczyć kopertę z około 50 tys. euro byłemu szefowi administracji podatkowej i celnej Frantiszkowi Imreczemu. Od wyroku odwołała się prokuratura, co oznacza, że dojdzie do pełnego postępowania sądowego.

Zgodnie ze słowackim prawem sędzia po analizie dowodów złożonych w śledztwie i mając pełne przekonanie o winie oskarżonego, może wydać wyrok bez pełnego postępowania sądowego. Sędzia Milan Cisarik uznał winę Petera Kaźmira i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 100 tys. euro.

Jej niewpłacenie oznacza karę więzienia dwóch lat. Od takiej decyzji sędziego odwołała się prokuratura i Kaźmir będzie sądzony w postępowaniu, w którym strony mogą wzywać świadków i przedstawiać dowody.

Media podkreślają, że chociaż decyzja sędziego ma charakter nieprawomocny i już została podważona przez prokuraturę, to po raz pierwszy na Słowacji za winnego uznano polityka pełniącego jedno z najwyższych stanowisk w państwie, byłego wieloletniego ministra finansów.

Wezwanie do dymisji

Premier Eduard Heger wezwał szefa Narodowego Banku Słowacji do złożenia rezygnacji. Zwrócił uwagę, że Słowacja jest członkiem strefy euro i tym samym Kaźmir jest członkiem Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego, która określa politykę finansową strefy.

Odwołanie Kaźmira z funkcji przez prezydent Zuzanę Czaputovą przed prawomocnym werdyktem sądu jest niemożliwe.

Według dostępnych informacji zarzuty wobec Kaźmira dotyczą okresu, w którym był ministrem finansów i miał domagać się od szefa administracji podatkowej korzystnej decyzji w sprawie odwołania jednej z firm. Kaźmir odrzuca te zarzuty.

Rola słowackiego banku centralnego

Národná banka Slovenska (NBS), słowacki bank centralny został utworzony 1 stycznia 1993 r. na mocy ustawy Rady Narodowej Republiki Słowackiej w sprawie Narodowego Banku Słowacji jako niezależnego banku centralnego Republiki Słowackiej.

Od dnia wprowadzenia euro w Słowacji, tj. od 1 stycznia 2009 r. Słowacja stała się częścią Eurosystemu tworzącego system bankowości centralnej w strefie euro w ramach Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Źródło: PAP BIZNES