Prezentacje: Znakomite efekty współpracy banków i samorządów w walce z przestępcami wykorzystującymi cudzą tożsamość Bezpieczne dokumenty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Kampania informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - trwa już półtora roku. Do akcji rozpoczętej przez ZBP, MSWiA oraz policję przyłączyła się także Federacja Konsumentów oraz setki samorządów w całym kraju. Dziś obserwujemy znakomite efekty tej współpracy.

W ostatnim roku o ponad połowę udało się zwiększyć liczbę zastrzeganych (skradzionych lub zgubionych) dokumentów tożsamości. W tej chwili zastrzeganych jest około 15 000 szt. miesięcznie – to tak, jakby wszyscy mieszkańcy średniej wielkości miasta nagle zgubili swoje papiery! W centralnej bazie danych systemu znajduje się ponad 825 000 dokumentów tożsamości (głównie dowodów osobistych, praw jazdy i paszportów).

System chroni przed całym wachlarzem przestępstw. Dzięki danym udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej SA, wiemy, że w samym sektorze bankowym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy powstrzymano prawie 10 000 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 321 mln zł. A tyle, na przykład, przeznacza się na roczną działalność wszystkich muzeów w Polsce.

Wypowiedź Federacji Konsumentów:

Federacja Konsumentów przyglądała się rozwojowi kampanii z dużym zainteresowaniem. W trakcie spotkań z jej organizatorami mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z danymi dotyczącymi liczby przestępstw popełnianych z wykorzystaniem cudzych dokumentów tożsamości. Rozmiar tego typu przestępstw zaskoczył nas, bowiem w codziennej pracy naszej organizacji stykamy się wprawdzie z tym zjawiskiem, ale jego rzeczywistą skalę poznaliśmy dopiero na podstawie przedstawionych nam analiz.

Podjęliśmy decyzję o przyłączeniu się do kampanii, ponieważ uznaliśmy, że edukacja i informacja dotycząca niewątpliwych korzyści wynikających z możliwości zastrzegania dokumentów w Systemie DZ jest niezbędna, a biorąc pod uwagę wzrost liczby zastrzeganych przez obywateli dokumentów, należy uznać, że dotychczasowa kampania odniosła bardzo duży sukces.

Przekonał nas także fakt, iż z systemu korzystają coraz częściej także przedsiębiorcy spoza sektora bankowego. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia konsumenta. Często jeden dokument wystarczy, aby stać się posiadaczem telefonu komórkowego, wynająć mieszkanie, samochód.
Kampania DZ jest prawdziwą kampanią społeczno-edukacyjną, w którą warto i trzeba się zaangażować.”

Longina Lewandowska-Borówka
Rzecznik Prasowy Federacji Konsumentów

Banki są aktywne

Dzięki systemowi osoby, które straciły swoje dokumenty, ale je zastrzegły, mogą spać spokojnie. Przestępcy nie będą mogli wykorzystać tych papierów do przestępstw popełnianych w imieniu i na szkodę rzeczywistych właścicieli.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI