Monitor spółdzielczy: październik 2009

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.04.a.200xAGRO-KREDYTOWA ZAPAŚĆ

ARiMR przyznała bankom ponad 37 mln zł na dopłaty do nowo udzielanych kredytów inwestycyjnych, co miało pozwolić na uruchomienie środków kredytowych w kwocie 3,74 mld zł. Tymczasem, jak wyliczyło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na koniec lipca br. limity dopłat do kredytów preferencyjnych zostały wykorzystane (sic!) w 17 proc., a banki skierowały na akcję kredytową tylko 659 mln zł.

Znacznie efektywniej, bo w 84 proc. banki wykorzystały limity pożyczek klęskowych. Dopłata do oprocentowania kredytów preferencyjnych to najstarsza forma pomocy państwa dla rolnictwa i przetwórstwa. Dotychczas największą popularnością cieszyły się pożyczki dla młodych rolników oraz na kupno ziemi. Maksymalna wysokość kredytu z dopłatą nie może przekroczyć 4 mln zł, dwukrotnie wyższe są dopłaty dla przetwórców. Umowy o współpracy z ARiMR obowiązują zrzeszenia Banku BPS, GBW i MR Banku, a także BGŻ, Bank BPH, ING BŚ, BZWBK i Pekao.

NBP: WIZJE CZY KONKRETY?

Kredyt dyskontowy, wydłużenie operacji repo do 12 miesięcy oraz zakup przez NBP w operacjach otwartego rynku obligacji emitowanych przez banki – to najnowsze instrumenty finansowe, które według NBP powinny wesprzeć akcję kredytową. Zdaniem banku centralnego instrumenty te mogą być także wykorzystywane przez banki spółdzielcze. Istotą kredytu dyskontowego jest przyjmowanie od banków przez NBP do dyskonta weksli wystawianych przez przedsiębiorstwa w związku z otrzymanym z banku kredytem. Instrument opiera się na wekslu, przedsiębiorstwo będzie wystawiać weksel na bank, a bank następnie dyskontować może ten weksel w NBP.

Z enuncjacji prasowych wynika, że propozycji NBP nie akceptują członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Ich zdaniem wydłużenie operacji repo do 12 miesięcy nie spowoduje zasadniczej zmiany, a kredyt wekslowy musi być udzielany ostrożnie i w ograniczonym zakresie. RPP uważa, że źródłem finansowania inwestycji powinny być oszczędności, a nie emisja pieniądza, zaś NBP nie może decydować o kierunkach inwestycji.

STRATEGIA DLA DWÓCH

Gospodarczy Bank Wielkopolski SA w Poznaniu i Mazowiecki Bank Regionalny SA w Warszawie zawarły porozumienie o współpracy strategicznej. Niedawno MR Bank przeprowadził emisję akcji skierowaną do swoich akcjonariuszy, która podwyższy jego kapitały do 131 mln złotych. Zawirowania na rynku międzybankowym skłoniły MR Bank do utworzenia wysokich rezerw ostrożnościowych. Wcześniej podjęta została decyzja o zmianie dotychczasowego banku sponsora rozliczającego transakcje dokonywane kartami zrzeszenia. Na mocy umowy z marca 2007 r. rozpoczęto działania zmierzające do całkowitego przeniesienia rozliczeń kartowych z Banku Millennium do GBW w Poznaniu. Proces przebiegał w dwóch etapach: we wrześniu 2008 r. zostało dokonane przepięcie rozliczeń kart systemu VISA, natomiast w lipcu 2009 r. zakończono przepięcie rozliczeń kart systemu MasterCard. MR Bank ma siedem oddziałów w: Ciechanowie, Łodzi, Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Radomiu i Warszawie. Zrzeszenie MR Banku dysponuje siecią 512 placówek i 2835 bezprowizyjnych bankomatów usytuowanych na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU

Z danych NBP wynika, że do spadku podaży pieniądza przyczynia się spadek depozytów sektora przedsiębiorstw – w sierpniu prawie o 2,5 mld zł (1,7 proc. w porównaniu z lipcem). Po raz piąty z rzędu odnotowano spadek wielkości kredytów udzielanych przez banki firmom (w porównaniu z lipcem o 0,6 proc., tj. o 1,3 mld zł). Zadłużają się za to gospodarstwa domowe, ale w tempie o wiele niższym, niż to miało miejsce w roku ubiegłym. Kredyty dla samorządów wzrosły od początku roku o 8,5 proc. i na koniec sierpnia wyniosły 22,3 mld zł.

PKO BP ZE WSPOMAGANIEM

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI