Prezentacja: System Zarządzania Obszarem Ryzyka Operacyjnego Informacja, która pozwala uniknąć strat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Nadzór bankowy w Rekomendacji M zalecił bankom wymienianie się informacjami na temat strat finansowych. Dane takie mają służyć analizie przyczyn powstawania strat.

Wykorzystywanie danych zewnętrznych ma umożliwić także zabezpieczenie się przed „ryzykiem zarażenia”, gdy problemy występujące w innych instytucjach finansowych mogą bardzo szybko przenieść się na bank. Problem polega jednak na tym, że nikt nie chce publicznie opowiadać o swoich niepowodzeniach. Na szczęście System ZORO (Zdarzenia z Obszaru Ryzyka Operacyjnego) pogodził zapisy rekomendacji i potrzebę zachowania pełnej anonimowości.

Sławomir Dolecki

Pierwsze prace nad systemem, który pozwoliłby na wymianę informacji dotyczących negatywnych zdarzeń operacyjnych rozpoczęły się w połowie 2004 r. Wówczas to Klaudiusz Szymański, specjalista ds. zarządzania ryzykiem w Banku Zachodnim WBK przygotował dla Związku Banków Polskich wstępne założenia dla takiego systemu.

– Swoją koncepcję oparłem na informacjach, jakie mamy w bazie zdarzeń operacyjnych w naszym banku – mówi Klaudiusz Szymański. – Największy problem polegał wówczas na tym, że nikt nie wiedział, jakie dane powinny w takiej bazie się znaleźć, Rekomendacja M tego nie precyzowała, a nadzór bankowy także nie dał żadnych wytycznych.

Prace nie posuwały się do przodu. Dopiero w 2007 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI