Prezentacja: Nadal będziemy wspierać polską bankowość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Po stworzeniu od podstaw jednego z najnowocześniejszych systemów rozliczeniowych w Europie, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. chce wprowadzić system płatności natychmiastowych oraz kompleksową ofertę w zakresie obsługi faktur. Nowe rozwiązania mają z jednej strony wesprzeć działania banków związane z rozszerzaniem zakresu świadczonych usług, z drugiej - popularyzować elektroniczny obieg pieniądza.

20 lat temu, gdy Polacy uczyli się funkcjonować w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości, nikt nie przypuszczał, że w krótkim czasie staniemy się jednym z nielicznych państw europejskich o dodatnim PKB. Dziś nie zdajemy sobie sprawy, że wielka w tym zasługa m. in. systemu rozliczeniowego, który stał się fundamentem bankowości komercyjnej.

– W 1994 r. wprowadziliśmy rozliczenia elektroniczne oraz e-podpis, co wówczas, w dobie wszechobecnego papieru, mogło wydawać się abstrakcją. Dzięki temu zapewniliśmy szybką, sprawną, bezpieczną i niezawodną realizację płatności pomiędzy bankami – mówi Kazimierz Małecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Usługi wspierające płatności

Od początku funkcjonowania KIR S.A. wychodziła naprzeciw oczekiwaniom rynku, a niejednokrotnie wręcz je wyprzedzała. Dziś, choć działalność rozliczeniowa niezmiennie pozostaje dla Izby priorytetem, nadszedł czas na intensyfikację działań związanych z rozwojem usług wspierających płatności.

– W ciągu dwóch dekad, które upłynęły od powołania KIR S.A., rynek zmienił się diametralnie. Obecnie wyzwaniem dla gospodarki jest zastąpienie drogiej gotówki jej elektronicznym substytutem. Z kolei z punktu widzenia banków bardzo istotne jest wprowadzenie takich usług, które wpłyną na zwiększenie lojalności klientów. Chcemy więc wprowadzać rozwiązania, które ten cel pozwolą zrealizować – wyjaśnia K. Małecki.

Zgodnie ze Strategią rozwoju KIR S.A. na lata 2011-2013, Izba chce położyć nacisk na rozwój usług wspierających płatności. Nie jest to pomysł nowy – już od pewnego czasu takie usługi Izba rozwija. Jedną z nich jest PayByNet – system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych wykorzystywanych na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz w handlu elektronicznym. Obecnie do systemu PayByNet, poprzez ePUAP, podłączonych jest już blisko 60 jednostek administracji publicznej, a w segmencie e-commerce system został wdrożony w ponad 150 sklepach. Dobrą prognozą dla dalszego rozwoju PayByNet jest rosnące zainteresowanie tą usługą jednostek administracji rządowej i samorządowej, spółek z obszaru e-commerce oraz banków.

W ramach rozszerzania zakresu usług wspierających płatności Izba wprowadziła na rynek również usługę BILIX – pierwszą na polskim rynku usługę typu EBPP (elektronicznej prezentacji i płatności rachunków), konsolidującą rachunki i faktury od wielu dostawców masowych usług i prezentującą je w kanałach bankowości elektronicznej, wraz z możliwością zapłaty jednym kliknięciem. Obecnie z BILIX-a może korzystać już 85 proc. użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce, wkrótce ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI