Premiera oficjalnych monet Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

Premiera oficjalnych monet Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020
Moneta olimpijska Fot. Skarbnica Narodowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przyszłoroczne igrzyska Japończycy traktują jako okazję do pokazania, że są jednym z najbardziej kreatywnych państw świata. Gospodarze chcą zaskoczyć kombinacją nowoczesności i tradycji, futurystycznych rozwiązań i wyznawanych od tysiącleci wartości. To podejście widać również w emisji monet olimpijskich. Do Polski właśnie trafiły dwie pierwsze monety - złota przedstawiającą samurajską dyscyplinę yabusame oraz srebrna z wizerunkiem pływaków.

#Monety olimpijskie są prawdziwa gratką dla kolekcjonerów. Ich dostępność jest ściśle limitowana, a do dystrybucji poza Japonią trafi zaledwie 10 procent

Monety olimpijskie są prawdziwa gratką dla kolekcjonerów. Ich dostępność jest ściśle limitowana, a do dystrybucji poza Japonią trafi zaledwie 10 procent wszystkich monet okolicznościowych Tokio 2020.

Taxi Roboty i paliwo z alg

Japończycy opierają przyszłoroczne igrzyska na trzech podstawowych ideach: Dążenie do najlepszego wyniku indywidualnego, Wzajemna akceptacja i Przekazywanie dziedzictwa. Celem jest przygotowanie nie tylko najbardziej innowacyjnych igrzysk w historii, ale również takich, które przyniosą światu wyczekiwaną zmianę.

Wśród zapowiadanych innowacji są między innymi roboty, które będą prowadzić taksówki, przewozić towary, tłumaczyć informacje o wydarzeniach i wskazywać miejsca widzom. Japończycy pracują również nad aplikacjami umożliwiającymi tłumaczenie z języka japońskiego (i transkrypcję japońskich znaków), transmisjami w jakości 8K, pociągami pędzącymi z prędkością 601km/h czy samolotami napędzanymi ekologicznym paliwem z alg.

„W jaki sposób przyszłość łączy się z przeszłością na monetach emitowanych z okazji Tokio 2020? Poprzez połączenie światowej klasy technologii produkcji i nowoczesnego systemu kontroli jakości oraz tradycyjnych motywów japońskiej kultury i sztuki” – mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej, która jest jedynym oficjalnym dystrybutorem serii monet olimpijskich w Polsce.

Dwie pierwsze monety z serii olimpijskiej, które od 11 kwietnia 2019 roku są dostępne w naszym kraju to złota o nominale 10 000 jenów i srebrna o nominale 1000 jenów.

Złoty samuraj

Emisja o nominale 10 000 jenów została wybita z czystego złota. Na awersie są przedstawione zawody yabusame, wywodzące się z ćwiczeń samurajów. Jazda konna bez użycia rąk i strzelanie z grzbietu pędzącego konia uchodziły za wyzwania, którym sprostać mogli jedynie nieliczni wojownicy. Wizerunkowi jeźdźca towarzyszy napis „shin-gi-tai” („duch – technika – siła”), czyli fundamentalne cnoty japońskiej filozofii sportu. Na rewersie numizmatu znajduje się logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, inskrypcja z nominałem monety i zapisaną na sposób japoński datę emisji (2018), wskazującą trzydziesty rok panowania cesarza Akihito.

Pływacy i gałązki kwitnącej wiśni

Emisja o nominale 1000 jenów jest wykonana z czystego srebra. Awers poświęcony sportom wodnymi przedstawia troje pływaków wśród spiral i zakrzywionych linii, które symbolizują fale (motywy japońskiej sztuki zdobniczej). Na dwudzielnym rewersie znajdują się: logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, gałązki kwitnącej wiśni i liście miłorzębu, inskrypcja z nazwą zawodów, nominałem monety i datą emisji (2018).

Od Helsinek do Tokio

Mimo że zwyczaj wybijania monet z okazji igrzysk sięga starożytności, to nowożytne zawody doczekały się ich dopiero w 1951 roku. Pierwszą monetę z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Helsinki 1952 zaprojektował przez Matti Visanti. Z powodu niskiej limitacji tej emisji uważa się ją za białego kruka olimpijskiej numizmatyki. Od połowy ubiegłego wieku wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją, upamiętnieniem zmagań sportowych i okazją do pokazania tradycji i kultury gospodarzy.

Pierwsze igrzyska olimpijskie w Japonii odbyły się w 1964 roku i wtedy rozpoczęła się historia japońskich monet okolicznościowych, które rozbudziły w Japończykach pasję ich kolekcjonowania. Z okazji igrzysk Mennica Japońska wyemituje w sumie aż 37 monet, dokładnie tyle, ile dyscyplin sportowych znajdzie się w programie olimpijskim Tokio 2020.

Źródło: Skarbnica Narodowa